20 lipca, 2023

freeganizm, osoba trzymająca zielone rośliny

 W dzisiejszym zabieganym świecie często zapominamy o potężnym narzędziu, jakim jest nasz talerz. Tak, dobrze słyszysz! Nasze codzienne wybory żywieniowe mają ogromny wpływ na nas samych, ale również na naszą planetę. W tym miejscu wkracza freeganizm – rewolucyjne podejście, które zmienia naszą perspektywę na jedzenie i społeczeństwo.

Gotowanie z resztek to sztuka, która wymaga kreatywności i elastyczności. Kiedy patrzymy na pozostałości z poprzednich posiłków, widzimy nie tylko odpadki, ale również skarbnicę potencjału smaku. Możemy zaskoczyć samych siebie, tworząc nowe dania, łącząc różnorodne składniki i eksperymentując z aromatami. W ten sposób nie tylko redukujemy marnotrawstwo żywności, ale również oszczędzamy pieniądze i wyzwalamy nasze wewnętrzne, kucharskie umiejętności!

Czym jest freeganizm?

Gotowanie z resztek to tylko początek. Wkraczając na ścieżkę freeganizmu, otwieramy przed sobą cały świat niewykorzystanych możliwości. Freeganizm to filozofia życia, która odrzuca społeczny system marnotrawstwa. Członkowie społeczności freeganów szukają skrzynek z darmowymi produktami lub pozostawionym przez sklepy jedzeniem. Owoce, warzywa, chleb, które zostały odrzucone z powodu drobnych defektów, wciąż są pełnowartościowe i smaczne. Dlaczego więc mamy pozwalać im trafić na wysypiska śmieci? W ten sposób freeganie dają przykład, że jedzenie nie powinno być marnowane, a doceniane i wykorzystywane w pełni.

Gotowanie z resztek i freeganizm to jednak znacznie więcej niż tylko sposób na zmniejszenie marnotrawstwa. To wyraźny sygnał dla naszego społeczeństwa, że czas zrewidować nasze nawyki konsumpcyjne. Przez nasze działania możemy inspirować innych i wpływać na zmiany w systemie. W końcu to my, jako konsumentki i konsumenci, mamy moc w naszych rękach – moc wpływu na produkty, które trafiają na nasze talerze, i na sposób, w jaki są one wytwarzane.

Wykorzystaj to, co już masz

Regularnie sprawdzaj, jaką żywność masz w domu – jaki jest jej termin przydatności do spożycia, co możesz zamrozić, aby dłużej zachowało świeżość itd. Oprócz lodówki, uporządkuj również szuflady i szafki. W zależności od tego, co znajdziesz – możesz wykorzystać dane produkty, aby przygotować z nich wiele potraw. Jeśli zdarza Ci się zapominać o terminach ważności określonych towarów, umieszczaj je w widocznym miejscu, na przodzie półki w lodówce, aby jak najszybciej je wykorzystać i nie dopuścić do ich zepsucia.

 

A może aplikacja mobilna?

Obecnie są dostępne aplikacje służące do wdrażania ideii zero waste i freeganizmu np. Foodsi lub Too Good To Go. Są to platformy, które umożliwiają sklepom i restauracjom wystawianie tzw. paczek-niespodzianek z produktami, które w danym dniu nie zostały sprzedane, a zawierają wciąż pełnowartościowe produkty. W ten sposób, użytkownicy aplikacji mogą zamówić takie paczki po znacznie obniżonej cenie i zniwelować marnowanie żywności.

 

Co nam daje eko-kuchnia?

Wybierając gotowanie z resztek i praktykując freeganizm, nie tylko podejmujemy działania na rzecz naszej planety. Właściwie, łączymy się z większym ruchem społecznym, który dąży do stworzenia bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego świata. Jedna Ziemia, jedno życie – to mantra, która nam towarzyszy. Razem możemy dokonać realnej zmiany, wpływając na kulturę żywieniową, systemy produkcyjne i postawy konsumenckie.

Dlatego zapraszamy Cię, abyś dołączył do tej ekscytującej podróży przez talerz. Gotuj z pasją, wykorzystuj resztki z wyczuciem i odkryj nowe smaki. Bądź częścią społeczności, która staje w obronie naszej planety i jednocześnie celebruje piękno jedzenia. Przez drobne wybory codziennego życia, możemy naprawdę zmienić świat. Gotujmy z resztek, praktykujmy freeganizm i przedefiniujmy naszą relację z jedzeniem. Razem możemy dokonać naprawdę ogromnej różnicy!

Autorka: Jowita Raczkowska

Korekta: Paulina Rzeszutek