25 czerwca, 2024

tęczowa flaga

Tęczowa flaga to obecnie najbardziej rozpoznawalny symbol ogółu społeczności LGBTQ+, powszechnie widoczny również w przestrzeniach publicznych, zwłaszcza w okresie Miesiąca Dumy.

HISTORIA FLAGI

Współczesna, najbardziej popularna wersja flagi składa się z sześciu kolorów: czerwieni, pomarańczy, żółci, zieleni, ciemny niebieski i fiolet. Historia tęczowej flagi zaczęła się jednak inaczej. Jej autorem jest Gilbert Baker (1951-2017), amerykański aktywista i artysta, który już wcześniej projektował flagi i banery dla instytucji publicznych i kulturalnych. W początkach 1978 roku został poproszony przez swojego przyjaciela, filmowca Artiego Bressana, o stworzenie symbolu dla ruchu wyzwolenia osób homoseksualnych. Do tej pory tę funkcję pełnił różowy trójkąt – na pamiątkę tego, jak oznaczani byli geje i lesbijki w obozach koncentracyjnych w trakcie II wojny światowej. 

SZUKAJĄC INSPIRACJI 

Baker inspirację dla flagi znalazł podczas jednej z imprez w klubie Winterland Ballroom. Jak sam potem pisał, różnorodność tańczących klubowiczów, w tym lesbijek, gejów i osób o nienormatywnej prezentacji, przypomniała mu tęczę. Po tym wydarzeniu zaprojektował pierwszą wersję flagi. Miała ona 8 kolorów: różowy, czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, turkusowy, indygo i fioletowy.

                                                                                              FLAGA BACKERA

Z racji na trudności z produkcją usunięto jednak róż, a turkusowy i indygo zmieniono na pojedynczy ciemnoniebieski pasek. Tworzące tęczę kolory mają również indywidualną symbolikę:

czerwony – życie

pomarańczowy – leczenie

żółty – Słońce

zielony – natura

niebieski – spokój

fioletowy – duch 

FLAGA I ROK 2010 

W latach 2010 zaczęto proponować zmiany w projekcie tęczowej flagi, by uwzględnić w niej również kolory reprezentujące osoby transpłciowe, nie-białe i interseks. Obecnie można często spotkać wersję zaprojektowaną przez Daniela Quasara, nazywaną “Progress Pride Flag” (“flagą postępu”). 

Jeśli zainteresowała ciebie powyższa tematyka zaczęcamy do przeczytania naszych wpisów dotyczących populizmu, a także stresu mniejszościowego doświadczanego przez osoby LGBTQ+.

Autorka: Wiktoria Luck

Źródła:

https://www.britannica.com/story/how-did-the-rainbow-flag-become-a-symbol-of-lgbt-pride

https://gilbertbaker.com/rainbow-flag-origin-story/

https://gilbertbaker.com/rainbow-flag-color-meanings/

https://gilbertbaker.com/biography/

https://www.bbc.co.uk/newsround/57607955

Curtis M. Kularski “History of Queer Symbology”