22 lipca, 2023

eko-porządki, eko środki czystości

Domowe porządki… Prawdopodobnie większość z nas nie przepada za sprzątaniem. Choć z pewnością, znajdą się osoby, którym ta czynność pozwala uporządkować nie tylko przestrzeń wokół siebie, ale i myśli. Kolejną wymówką do unikania tego obowiązku jest świadomość, ile szkodliwych substancji dla zdrowia i środowiska zawierają środki czystości z supermarketu. Nie jest to jednak wystarczające, ponieważ istnieją sposoby na samodzielne przygotowanie naturalnych preparatów do sprzątania, równie skutecznych, co gotowe produkty! To co, może jednak przekonamy się do tego sprzątania?

 

Z czego robimy ekologiczne środki?

  • Ocet

Okazuje się, że ocet jest wszechstronnym środkiem czystości, który działa antybakteryjnie i antygrzybiczo. Można go używać do czyszczenia powierzchni, takich jak blaty kuchenne, zlewozmywaki, okna czy też łazienki. Rozcieńczony ocet świetnie usuwa osad. Co prawda zapach octu sam z siebie nie jest zbyt przyjemny… Ale jest na to sposób! Nie musicie używać tylko octu, można go połączyć z innymi składnikami, które już wyróżniają się milszym zapachem.

  • Sok z cytryny

Jest doskonałym naturalnym środkiem czyszczącym i dezynfekującym. Działa świetnie na plamy, osad mydlany oraz na powierzchnie stalowe. Można go również wykorzystać do usuwania nieprzyjemnych zapachów.

  • Olejki eteryczne

Nie tylko nadają przyjemny zapach, ale również posiadają właściwości dezynfekujące. Ciężko wyobrazić sobie mycie podłogi czy blatu samym tylko olejkiem. Możemy dodać go do wody dosłownie kilka kropel, żeby zaczął działać

  • Soda oczyszczona

Jest delikatnym, a jednocześnie skutecznym środkiem czyszczącym. Może być używana do czyszczenia piekarników, toalet, umywalek i innych powierzchni. Doskonale usuwa uporczywe zabrudzenia i neutralizuje zapachy.

 

Przepisy na środki czystości do eko-porządków

Już wiemy, jakie składniki pomagają utrzymywać czystość w ekologiczny i nieszkodzący zdrowiu sposób. Lepsze efekty natomiast osiągniemy łącząc te elementy ze sobą. Jednak jak to zrobić, był dało to efekt?  Cóż, na to też jest odpowiedz – odpowiednia proporcja.

 

Uniwersalny płyn do czyszczenia

  • Pół litra ciepłej wody,
  • 1 łyżka sody oczyszczonej,
  • Dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (sprawdza się cytrynowy i z drzewa herbacianego).

Tym środkiem można myć blaty, odświeżać drewniane deski do krojenia czy też płytę grzewczą.

 

Płyn do mycia powierzchni błyszczących

  • 1 szklanka octu,
  • 2 szklanki wody,
  • Sok z połowy cytryny.

Wymieszajcie te składniki i wlejcie do butelki z rozpylaczem. Płynem tym możesz czyścić zlewozmywaki, wanny, kabiny prysznicowe, komory lodówki czy kuchenki indukcyjne. Płyn ten usuwa osady kamienia z armatury. Można go używać nie tylko do mycia okien, luster i szkła, ale także do czyszczenia płytek kuchennych i łazienkowych.

 

Dezynfekcja

To szczególnie ważny etap np. w kuchni, w miejscu, gdzie przygotowuje i spożywa się posiłki. Dlatego warto zadbać o prawidłową dezynfekcję przed zarazkami i bakteriami. Roztwór wody utlenionionej z octem spirytusowym (proporcja 1:1) pozwoli pozbyć się pleśni i innych drobnoustrojów. Mieszaninę wlej do butelki z atomizerek, a następnie spryskaj powierzchnię, którą chcesz zdezynfekować. Pozostaw na kilka minut, a następnie wytrzyj do sucha.

 

Eko-porządki – podsumowanie

Zastosowanie naturalnych produktów czyszczących może być skutecznym sposobem na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko i utrzymanie czystości w domu bez konieczności używania szkodliwych chemikaliów. Używanie ekologicznych środków czyszczących niesie za sobą wiele korzyści, takich jak mniejsze ryzyko dla zdrowia, niższe koszty i równie dobre efekty w porównaniu z komercyjnymi produktami dostępnymi w sklepach. Proces przejścia na naturalne środki jest łatwy, gdy zaczniemy od drobnych zmian, zamieniając jedno czyszczące środki na raz lub eksperymentując z domowymi rozwiązaniami. Bez względu na wybrany sposób zmiany, powyższe wskazówki pomogą Ci świadomie dbać o Twój dom i otoczenie!

 

 

Autor: Nataliia Shapoval

Korekta: Ania Jazdon

 

Źródła:

1. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-guide-to-natural-cleaning#:~:text=A%20basic%20natural%20cleaning%20toolkit,paper%20towels%20for%20less%20waste