30 listopada, 2023

Jeśli robisz zakupy on-line lub korzystasz z usług oferowanych w Internecie (a jesteśmy pewni, że tak), to bez wątpienia bez przerwy stykasz się z copywritingiem. Nawet jeśli nie jesteś tego w pełni świadomy. Przyjrzyjmy się więc, czym dokładnie jest copywriting i jaka jest jego rola w nowoczesnym marketingu.
Zakupy stacjonarne a internetowe
Wyobraź sobie zakupy w sklepie stacjonarnym. Jeśli sprzedawcy zależy na tym, by Twoja wizyta zakończyła się przy kasie, próbuje m.in.:
- przedstawić Ci zalety produktu,
- zaoferować rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb,
- przekonać Cię o swoich kompetencjach,
- wybić się ponad konkurencję.
Wykorzystuje do tego nie tylko katalogi czy produkty znajdujące się na półkach, ale przede wszystkim słowo. Spróbuj teraz wyobrazić sobie zakupy internetowe. Brak tam sprzedawcy, który mógłby zapewnić Cię o zaletach czy bezsprzecznej przydatności danego produktu. Jest jednak tekst perswazyjny, czyli wynik pracy copywritera.
Na czym polega copywriting?
Celem copywritera jest stworzenie tekstu, który zachęci odbiorców do wykonania jakiejś akcji. Mowa tutaj nie tylko o zakupie produktu czy skorzystaniu z danej usługi (choć są to najbardziej oczywiste przykłady), ale także zapisaniu się do newslettera, pobraniu aplikacji i wielu innych. Copywriting to profesja, która prężnie rozwija się m.in. ze względu na przeniesienie dużej części działań marketingowych do sfery internetowej, dlatego wciąż pozostaje jednym z zawodów przyszłości.
Różne oblicza copywritingu
Istnieje wiele rodzajów tekstów, w których tworzeniu może realizować się copywriter. Opisany wyżej copywriting sprzedażowy/ofertowy to tylko jeden z wielu przykładów. Jakie jeszcze rodzaje copywritingu można wyróżnić?
- SEO copywriting – skupia się na optymalizacji treści pod wyszukiwarkę Google. Najczęściej łączy się go z wykorzystywaniem słów kluczowych, ale nie należy także zapominać o innych elementach. Są to m.in. odpowiednie zastosowanie nagłówków, optymalna długość akapitów czy użycie list i wypunktowań. Prawidłowa optymalizacja tekstu to jedna z wielu składowych, które zwiększają szanse strony na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.
- E-mail copywriting – jest to treść wszystkich newsletterów, które regularnie pojawiają się w Twojej skrzynce pocztowej. Może pełnić różne funkcje: zachęcać do odwiedzenia strony i zakupu produktu, przekonywać do skorzystania ze zniżki czy informować o trwających promocjach i aktualizacji oferty.
- Social media copywriting – obejmuje wszelkie treści publikowane na platformach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy LinkedIn. Ich zadaniem jest zarówno przekierować odbiorców na stronę internetową firmy, jak i wzmacniać jej wizerunek.
- Copywriting kreatywny – obejmuje wszystkie teksty, które pomogą marce wyróżnić się wśród konkurencji i zostać zauważoną przez odbiorców, m.in. chwytliwe hasła, slogany i zapadające w pamięć nazwy. To niezwykle istotna część kreacji wizerunku firmy, a także promocji określonych kampanii marketingowych.
Jak widzisz, copywriting niejedno ma imię. Zawsze jednak dotyczy treści, które w określony sposób mają wpłynąć na odbiorcę: zachęcić go do zakupu produktów lub usług, zaprosić do odwiedzenia witryny internetowej czy przekonać go o wartości marki. Copywriting to niezbędny element nowoczesnego marketingu internetowego – pamiętaj o tym, jeśli planujesz rozpocząć swoją działalność on-line.