28 maja, 2021

Bycie książkoholikiem to ciekawa sprawa. Z jednej strony uwielbiamy czytać – każda nowa książka na półce cieszy oko, a lektura przy kominku i ciepłym kakao to najlepszy sposób na spędzenie zimowego wieczoru. Z drugiej mamy tendencję do chomikowania książek, tworzenia stosików, które zajmują miejsce w kolejce „do przeczytania”. Tylko po to, by nie ruszyć ich przez kolejne miesiące lub nawet lata. Miejsca w pokoju jest coraz mniej do tego stopnia, że zaraz z tych książek będziemy tworzyć nowe meble. Co zrobić w takiej sytuacji? Zrezygnować z przyjemności, jaką jest posiadanie książek na własność? Nic z tych rzeczy! Z pomocą przychodzi nam bookcrossing!

Co to takiego bookcrossing?

„Wędrująca książka”, „uwalnianie książek”, „podaruj książkę” – to hasła, które z roku na rok nabierają coraz większego rozgłosu. Co więcej, wszystkie opierają się na zjawisku bookcrossingu. Polega ono na pozostawianiu książek w miejscach publicznych, tak, by dzielić się nimi z innymi. Na sam bookcrossing nie ma jednej uniwersalnej metody, co widać nawet w Polsce. Najczęstszym rozwiązaniem są półki porozstawiane w miejscach publicznych. Każdy przechodzień może zabrać z nich książkę, w zamian podarowując swoją. Poznań przykładowo znany jest ze swoich „mirków”, czyli miejskich regałów książkowych. Ponadto najpowszechniejszymi miejscami, w których możemy natrafić na podobne regały w innych miastach, są galerie handlowe, przystanki lub dworce. Warto wspomnieć, że podczas pandemii, książki podarowane na miejski regał przechodziły kwarantannę, po której zostawały ustawiane na półkach. 

 

Nie tylko na półkach 

Kolejną inicjatywą jest zostawianie książek samopas. Wyobraźcie sobie, że spacerujecie po parku i nagle natrafiacie na leżącą pod drzewem lub na ławce książkę, która chcieliście przeczytać. Oczywiście, nie chodzi tu o zostawienie książki ot tak! Istotny jest fakt, że lekturę, którą chcemy w ten sposób wypuścić w świat, powinna być owinięta na wypadek niekorzystnych warunków pogodowych oraz zawierać krótką wiadomość. Nie chcemy przecież przez przypadek zabrać książki, którą, właściciel zostawił przez przypadek, prawda? 😉 

 

Ty również możesz włączyć się w bookcrossing!

Nasza organizacja Level UP prowadzi Stowarzyszenie Wędrującej Książki, czyli inicjatywę wymieniania się książkami i komiksami. Jedna osoba zostawia na grupie ogłoszenie, proponując miejsce wręczenia lektury osobiście, a druga na nie odpowiada. Tym sposobem nie tylko przekazujemy dalej książki, ale też zawieramy nowe znajomości wśród mieszkańców Łodzi.

Gorąco zachęcamy Was do wypuszczenia w świat książek, których od dawna nie czytacie. Takie inicjatywy przyczyniają się do rozwoju czytelnictwa w Polsce oraz pomagają książkom znaleźć nowych właścicieli. 🙂

Autor: Aleksandra Sokół

Korekta: Ania Jazdon