29 września, 2021

Pomimo coraz większej dostępności przystępnych cenowo produktów, wciąż popularne jest podrabianie odzieży, galanterii, perfum itd. Podróbki zachęcają zazwyczaj zaskakująco niską ceną w porównaniu do oryginalnych towarów. Niestety, często bywa, że niska cena jest ich jedyną zaletą. Dlaczego nie warto dawać się im skusić?
Duży czy mały problem?
Według raportu przygotowanego przez DLA Piper w 2021 roku polskie służby wykryło niemal 2,5 mln sztuk podrobionych produktów o wartości przekraczającej 200 mln złotych. W stosunku do roku poprzedniego jest to ponad trzykrotny wzrost. Świadczy to, jak problem podrabianych produktów wciąż istnieje w polskiej rzeczywistość i wciąż się rozwija. Niesie to ze sobą szereg negatywnych konsekwencji – nie tylko pod względem naruszenia praw własności intelektualnej, mniejszych zysków dla oryginalnych producentów czy wpływów podatkowych do budżetu Państwa. Cierpią również na tym sami konsumenci.
Wady kupowania podróbek
Przedstawiamy kilka z nich:
Słaba jakość
Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto zrezygnować z kupowania podróbek, jest niska jakość takich produktów. Do ich tworzenia wykorzystuje się materiały niewiadomego pochodzenia. Mogą okazać się one nie tylko bardzo niepraktyczne, ale też toksyczne i szkodliwe dla zdrowia. Co więcej, podróbki są często wytwarzane z dużo mniejszą starannością niż produkty oryginalne. Niektóre z nich psują się po zaledwie kilku tygodniach, a o zwrocie czy reklamacji w przypadku podróbek nie ma zazwyczaj mowy. Znacznie lepszym pomysłem, który przysłuży się również środowisku naturalnemu, jest idea zero waste. Zamiast nabywać kolejne, nie zawsze potrzebne artykuły, warto poszukać sposobów na rozsądniejsze dysponowanie naszym zasobami.
Kwestia moralności
Warto zastanowić się, kogo wolelibyśmy wspierać? Producenta oryginalnego produktu, co do którego jakości nie mamy wątpliwości. W przypadku jakiegokolwiek problemu przysługuje nam prawo reklamacji lub gwarancji. Jako alternatywę mamy producenta podróbek, który z pewnością nie zagwarantuje nam wysokiej jakości produktu, a w dodatku przywłaszczającego sobie czyjś pomysł i jednocześnie łamiącego prawo. Zazwyczaj nie jest również możliwe wyegzekwowania swoich praw konsumencki w przypadku chęci złożenia reklamacji.
(Nie)atrakcyjna cena
Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę przed zakupem podróbki, są koszty. Będzie ona oczywiście co najmniej kilkukrotnie tańsza od oryginału. Jednak ze względu na wątpliwą jakość podrobionych produktów, trzeba być przygotowanym na, że za chwilę możemy potrzebować nowej rzeczy. W przypadku normlanego czasu użytkowania oryginalnych butów czy sprzętu prawdopodobnie posłużą nam one znacznie dłużej. Zatem zamiast cieszyć się dobrym produktem, jesteśmy zmuszeni kupować znacznie częściej, co po zsumowaniu może nas kosztować znacznie więcej.
Dobry gust?
Kupowanie podróbek raczej nie zagwarantuje nam dobrej opinii od osoby posiadającej wyszukany gust. Nie jest również pewne, że podróbki drogich rzeczy przekonają wszystkich dookoła o zasobności portfela ich właściciela. Niektóre z nich dosyć łatwo jest rozpoznać, zwłaszcza po bliższym przyjrzeniu się. Zwykle noszenie podróbek daje nam odwrotny efekt niż oczekiwany.
Podsumowanie
Warto mieć świadomość negatywnych skutków, jakie wiążą się z kupowaniem podróbek. Nie zawsze powinniśmy się sugerować jedynie niską ceną czy logo, imitującym prestiżowe marki. Być może rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wstrzymanie się z nabyciem tego rodzaju artykułów i poświęcenie czasu na uzbieranie większej sumy pieniędzy, aby móc pozwolić sobie na oryginalny, pełnowartościowy towar.
autorka: Ewa Saracen
korekta: Maja Podraska
Źródła:
1. https://poradnikizakupowe.pl/zakupy,ac219/dlaczego-nie-warto-kupowac-podrabianych-ubran,10817
2. https://www.menopauza.pl/dlaczego-nie-warto-kupowac-podrobek/
3. https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=47945e69-dea9-4aca-97dc-d6c88674a922