Zdjęcie wspólne uczestników wymiany LEAVE NOONE BEHIND

Zgłaszając się do projektu, moim celem było polepszenie swoich kompetencji językowych związanych z językiem angielskim. Jestem dumna z siebie, ponieważ udało mi się to zrobić, rozmawiając z ludźmi z różnych stron świata….

Zgłaszając się do projektu, moim celem było polepszenie swoich kompetencji językowych związanych z językiem angielskim. Jestem dumna z siebie, ponieważ udało mi się to zrobić, rozmawiając z ludźmi z różnych stron świata. Spotkałam wiele wspaniałych osób, z którymi mogłam porozmawiać i dzielić się doświadczeniami. Jestem bardzo szczęśliwa, że spotkałam takich ludzi jak tam. Podczas wymiany braliśmy udział w wielu zajęciach i warsztatach. Mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o sytuacji uchodźców w innych krajach w Europie.
Udało nam się odwiedzić tymczasowe miejsce zamieszkania uchodźców z różnych krajów.
Jedzenie tam było bardzo dobre, mieliśmy okazję spróbować greckich potraw. Każdy kraj, podczas National Night, przygotowywał przekąski oraz różne ciekawostki o kraju, a także tańce.
Chodząc po ulicach Salonik, pozytywnie zaskoczyłam się tym, że wszyscy tam znają język angielski i to na wysokim poziomie, nawet starsi ludzie.
Mogę z dumą powiedzieć, że pokonałam swoją barierę językową, jeżeli chodzi o komunikację w języku angielskim i otworzyłam się na rozmowy z ludźmi w tym języku.
Najfajniejszym wspomnieniem będą wieczory, kiedy wszyscy razem siedzieliśmy w dużym pokoju i rozmawialiśmy, graliśmy w karty i tańczyliśmy.
Miałam pomoc od naszej koordynatorki Julii, która dopytywała i martwiła się o nas.
Chciałabym z całego serca podziękować Organizacji LEVEL UP, która dała mi możliwość pojechania na projekt, który okazał się najlepszym wyjazdem w moim życiu i na pewno niezapomnianym! <3

Adrianna, 18 lat, wymiana młodzieżowa w Polychrono LEAVE NOONE BEHIND

Adrianna Kalinowska-zdjęcie z wymiany LEAVE NOONE BEHIND

Dzięki projektowi mogłam dowiedzieć się więcej o sytuacji uchodźców w innych krajach. Miałam możliwość usłyszeć o tym od osób z różnej części Europy…..

Aplikując na ten projekt, nie spodziewałam się, że spotkam tak wyjątkowe osoby. Zaskoczyła mnie ich otwartość i pozytywne nastawienie. Każda z obecnych tam osób wpłynąła na to, że ta wymiana była dla mnie niezapomniana. Ten wyjazd pomógł mi w poznawaniu nowych osób, co wcześniej mnie stresowało. Dzięki projektowi mogłam dowiedzieć się więcej o sytuacji uchodźców w innych krajach. Miałam możliwość usłyszeć o tym od osób z różnej części Europy. Nie były to suche fakty, a prawdziwe historie, które znacznie bardziej chwytały za serce. Miło wspominam codzienne aktywności, a najbardziej spontaniczne wypady na plaże (nawet podczas ulewy i przerwy między zajęciami) oraz wspólne wieczorne rozmowy. Zawdzięczam temu projektowi moją poprawę płynności w mówieniu w języku angielskim. Każdego dnia mieliśmy możliwość poznawania kraju, w którym się znajdowaliśmy poprzez lokalną kuchnię. Nasza koordynatorka przed wymianą przekazała nam niezbędne informacje, a podczas całego wyjazdu miała z nami kontakt. Chciałabym podziękować organizacji LEVEL UP. Gdyby nie oni, nie miałabym szansy na przeżycie tej przygody oraz doświadczenie atmosfery, jaka towarzyszy projektom Erasmus +. Choć była to moja pierwsza wymiana młodzieżowa, to zdecydowanie nie będzie ostatnia!

Ewelina 18 lat, wymiana młodzieżowa w Polychrono- LEAVE NOONE BEHIND

Ewelina Perestaj-Zdjęcie z wymiany

Poznałam pięknych ludzi z Turcji, Niemiec, Szwecji, Północnej Macedonii, Francji oraz Grecji i stworzyłam z nimi piękne wspomnienia, które zostaną ze mną do końca….

Zimowy grudniowy tydzień spędziłam w słonecznej Grecji na półwyspie Chalkidiki w miasteczku Polychrono. Kolejny wyjazd potwierdzający motto Erasmusa+ “Changing lifes, opening minds”. Nic tak dobrze nie opisuje tego projektu, jak ta sentencja. Poznałam pięknych ludzi z Turcji, Niemiec, Szwecji, Północnej Macedonii, Francji oraz Grecji  i stworzyłam z nimi piękne wspomnienia, które zostaną ze mną do końca. Jest to projekt, który pokazał mi inną perspektywę życia, zobaczyłam jak, wygląda świat uchodźców, jak wygląda ich codzienność i jakim problemom muszą stawiać czoło. Nauczyłam się, że nie wolno oceniać ‘książki po okładce’. 

Jestem ogromnie wdzięczna organizacji  LEVEL UP za możliwość pojechania na ten projekt. Gdybym przeczytała wszystkie książki, nadal nie wiedziałabym jakich słów użyć, aby opisać Wam ten wyjazd, trzeba po prostu to przeżyć.

Julia, 23 lata, wymiana młodzieżowa w Polychrono – LEAVE NOONE BEHIND

Julia Kalinowska-zdjęcie z wymiany

Naprawdę doceniam tak wiele okazji do spotkań towarzyskich i spędzania czasu z życzliwymi ludźmi w otoczeniu pięknych widoków. Zdecydowanie dowiedziałam się więcej o problemach uchodźców i o tym, jak sobie z nimi radzą ludzie  w różnych krajach Europy…

W dniach 11-19 grudnia 2023 roku brałam udział w projekcie Erasmus+ „Leave Noone Behind”. Oprócz Polski było jeszcze 6 krajów – Grecja, Macedonia Północna, Szwecja, Francja, Turcja i Niemcy. Świetnie się tam bawiliśmy. Skupiliśmy się głównie na sytuacji uchodźców i rozwiązaniach problemów. Co więcej, spędziliśmy dużo czasu na integracji i wymianie doświadczeń. Moje najlepsze wspomnienie to kąpiel w morzu. Naprawdę doceniam tak wiele okazji do spotkań towarzyskich i spędzania czasu z życzliwymi ludźmi w otoczeniu pięknych widoków. Zdecydowanie dowiedziałam się więcej o problemach uchodźców i o tym, jak sobie z nimi radzą ludzie  w różnych krajach Europy. Największą barierą było dla mnie otwarcie się na nowe znajomości i wyjście ze strefy komfortu. Bardzo miło wspominam również wieczory kulturowe, w  których trakcie mogliśmy lepiej poznać uczestniczące kraje oraz posmakować ich regionalnych produktów. Chciałabym podziękować przede wszystkim osobom z mojej grupy, ale także wszystkim uczestnikom projektu, organizatorom, gdyż gdyby nie współpraca tych wszystkich osób, to ten wyjazd nie byłby taki niezapomniany. Poza tym organizacja była na wysokim poziomie, byliśmy o wszystkim informowani. Jedzenie w hotelu było pyszne.

Natalia, 18 lata, wymiana młodzieżowa w Polychrono – LEAVE NOONE BEHIND

Natalia Hinc-zdjęcie z wymiany

Podczas różnorodnych zajęć mogliśmy poznać sytuację uchodźców w różnych państwach-to, przez jakie procedury muszą przejść oraz ile czasu zajmuje biurokracja…

W dniach 11 – 18 grudnia miałam okazję uczestniczyć w wymianie, która odbyła się w pięknym miejscu – Polychrono w Grecji. Celem projektu było zrozumienie znaczenie sytuacji uchodźców i znalezienie rozwiązań w celu poprawienia ich sytuacji. Podczas różnorodnych zajęć mogliśmy poznać sytuację uchodźców w różnych państwach-to, przez jakie procedury muszą przejść oraz ile czasu zajmuje biurokracja. Organizatorzy zabrali nas do obozu dla uchodźców w miejscowości Vaiochori. Obserwacja warunków życia oraz problemów, z jakimi spotykają się ci ludzie, zrobiła na nas ogromne wrażenie, nie obyło się bez łez wzruszenia oraz wszechobecnej zadumy.

Podczas wieczorów kulturowych dowiedzieliśmy się wiele o kulturze, jedzeniu i tradycjach państw współuczestniczących. Zaczęliśmy od zabaw integracyjnych, aby lepiej się poznać. Z czasem zgranie uczestników oraz ich zaangażowanie można było zauważyć w wykonywanych przez nas zadaniach.

Jestem wdzięczna organizacji LEVEL UP za to, że dała mi taką szansę, jak poznanie nowych krajów, kultur i wspaniałych osób. Z ręką na sercu mogę polecić każdemu tę stowarzyszenie.

Patrycja 18 lat, wymiana młodzieżowa w Polychrono- LEAVE NOONE BEHIND

Patrycja Wiśniewska-zdjęcia z wymiany

Z tego projektu zabieram nie tylko kamyczki i muszelki ze wspaniałej greckiej plaży, na której udało nam się wykąpać w środku grudnia, ale też wiedzę o kulturze i tradycjach Grecji, Turcji, Północnej Macedonii, Szwecji, Niemiec i Francji…

Największym moim strachem, z którym zmagałam się w trakcie podróży do malowniczych Thessaloniki, a następnie nie mniej pięknego miasteczka Chalkidiki, było przeświadczenie, że nikt nie zechce ze mną rozmawiać, będę wystarczająco doświadczona, oczytana, biegła w języku angielskim … i tu dołożyć jeszcze można z tuzin podobnych obaw.

Nic bardziej mylnego. To jak niesamowitych, wyrozumiałych i otwartych ludzi spotkałam, nie da się opisać żadnymi słowami.

Ciągle towarzyszyło mi uczucie wdzięczności i lekkiego rozbawienia, nieważne czy zajmowaliśmy się czymś bardziej “poważnym” jak np. prezentacja projektu grupowego dotyczącego sytuacji uchodźców w naszych krajach ojczystych, czy wspólnie tańczyliśmy, czy zgadywaliśmy fakty o danym kraju, czy zwyczajnie rozmawialiśmy o najbardziej trywialnych i najbardziej zwyczajnych rzeczach w kilku językach europejskich.

Z tego projektu zabieram nie tylko kamyczki i muszelki ze wspaniałej greckiej plaży, na której udało nam się wykąpać w środku grudnia, ale też wiedzę o kulturze i tradycjach Grecji, Turcji, Północnej Macedonii, Szwecji, Niemiec i Francji.

Zabieram też uczucie zrozumienia i wspólnoty między uczestnikami mimo dzielących nas na pierwszy rzut oka różnic. Gdyż po pierwsze i najważniejsze wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy powinniśmy być traktowani z równym szacunkiem, nikogo nie wykluczając, co zresztą było motywem przewodnim projektu.

Ponadto chcę podkreślić swoją wdzięczność dla organizacji LEVEL UP, a w szczególności Julii, która była naszą koordynatorką za wsparcie, pomoc z najdrobniejszymi kłopotami, dobrą komunikację i możliwość doświadczenia czegoś tak unikalnego.

Renata Liliana, 18 lat, wymiana młodzieżowa w Polychrono- LEAVE NOONE BEHIND

Renata Anetska-zdjęcie z wymiany