W dniach 16-24 października miałem okazję uczestniczyć w wymianie, która odbyła się w pięknym miejscu – Vadul lui Voda w Mołdawii.
Celem projektu było pomóc młodym ludziom zrozumieć znaczenie sportu dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Poprzez zajęcia sportowe i liczne konwersacje rozwinęliśmy umiejętności pracy w grupie, komunikacji, kształtowania pewności siebie i odpowiedzialności. Podczas wieczorów kulturowych dowiedzieliśmy się wiele o kulturze, jedzeniu i tradycjach państw współuczestniczących. Zaczęliśmy od zabaw integracyjnych, aby lepiej się poznać. Później, poprzez liczne bloki zajęć, dowiedzieliśmy się wiele, m.in. o stereotypach w sporcie. Mieliśmy też okazję wcielić się w rolę facylitatorów. To była wspaniała przygoda, poznałam cudownych ludzi i rozwinęłam umiejętności językowe. Wszystko przygotowane na najwyższym poziomie, organizatorzy spisali się znakomicie i będę to wspominać niesamowicie przez długi czas.
Polecam wszystkim takie wyjazdy, ponieważ dają one ogrom możliwości: poznanie nowych ludzi oraz ich kultur, nauka obcego języka, a przede wszystkim poszerzanie wiedzy i edukacja poprzez zabawę.
Karolina 22 lat,Fate of sport
Wymianę wspominam jako niezwykłe doświadczenie. Dzięki któremu miałam okazję wyjść ze swojej strefy komfortu, przełamać barierę językową.
Temat projektu był mi również bardzo bliski, ponieważ na co dzień pracuję z młodymi ludźmi, przekazując im wiedzę o aktywności fizycznej. Nasi prowadzący byli w pełni zaangażowani. Były to odpowiednie osoby na odpowiednim miejscu. Mieli ciekawe i kreatywne pomysły, które mogę w pełni wykorzystać w swojej dotychczasowej pracy. Mołdawianie to przesympatyczni ludzie, już w pierwszym dniu w drodze na miejsce zakwaterowania okazali swoją pomoc. Miałam okazję spróbować, jak funkcjonuje autostop w tym kraju — potwierdziło się, że są to ludzie bardzo życzliwi i uprzejmi.
Jeżeli chodzi o organizację LEVEL UP, przez całą wymianę nas wspierała, dokładnie omówili z nami niezbędną dokumentację, byliśmy w stałym kontakcie przed wymianą, w trakcje i po.
Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ jest to doskonała szansa rozwoju umiejętności, poznania innych realiów społecznych i różnic kulturowych oraz wzmocnienia wartości takich jak solidarność, demokracja i przyjaźń.
Dzięki wymianie jesteśmy w stanie polepszyć swoje kompetencje językowe, przełamać barierę.
Agnieszka 29 lat, Fate of sport
Wyniosłam z projektu nowe doświadczenia związane z pracą w międzynarodowym środowisku, poznanie różnych kultur i obyczajów, a także pomysły na oryginalne workshopy i „ice breakery”.
Przede wszystkim stworzyłam znajomości z osobami z Polski, jak i z innych krajów, które najprawdopodobniej będą trwać lata! Podczas projektu na pewno nauczyłam się tego, że faktycznie sport odgrywa wielką rolę w naszym życiu. Nie tylko ze względu na aspekt fizyczny, psychiczny, ale również społeczny. Podczas tej tygodniowej wymiany miałam okazję poznać wiele nowych osób z Armenii, Gruzji, Turcji, Ukrainy, Litwy, Polski i oczywiście Mołdawii. Te nowe znajomości pozwoliły mi spojrzeć na Europę, świat i sport z innej perspektywy, której do tej pory nie znałam. W Mołdawii najbardziej zaskoczyła mnie życzliwość i gościnność Mołdawian- dzięki temu mieliśmy okazję poznać nową kulturę bardzo dokładnie. Dzięki sympatyczności organizatorów i lokalnych osób mieliśmy okazję spróbować lokalnej kuchni, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.
Organizacja LEVEL UP spisała się na medal!
Przed projektem mieliśmy spotkanie informacyjne, dzięki czemu wiedzieliśmy jak mamy się przygotować i czego spodziewać. Tak samo organizatorzy z przyjmującej organizacji byli bardzo pomocni i rozwiązywali każdy „problem”, który się pojawiał. Największą barierą, którą udało mi się przełamać była bariera językowa. Przebywanie wśród międzynarodowej grupy ośmiela komunikowanie się w języku angielskim. Dodatkowo każdy jest bardzo miły i wyrozumiały, można poczuć się, jakbyśmy byli jedną wielką rodziną. Jedną z zabawniejszych sytuacji, której byłam świadkiem. Właściwie nie raz, a niemal codziennie! Były momenty, w których jedliśmy na dworze i czasami pochłonięci rozmową nie zauważyliśmy, że ktoś „kradnie” nam jedzenie. W naszym ośrodku mieszkało wiele uroczych piesków, które lubiły dopraszać się o jedzenie. Za każdym razem, gdy ktoś zauważył, że nagle na przykład zniknęło mu jajko, wszyscy mocno się śmialiśmy Organizatorzy bardzo dobrze o nas dbali, więc nie było problemu, aby zgłosić się po dokładkę. Mimo dzielenia się jedzeniem ze zwierzakami, nikt na pewno nie chodził głodny!
Szczególnie chciałabym podziękować naszym facylitatorom- Ediemu i Tomiemu.
Zawsze byli bardzo dobrze przygotowani. Nie byłabym zdziwiona, gdyby nocami siedzieli i przygotowywali dla nas zadania, umieli nas rozśmieszyć i też zainteresować tematem. Zdecydowanie sprawdzili się w swojej roli i myślę, że bez nich ta wymiana nie byłaby taka super! Oczywiście, dziękuję też LEVEL UP i organizacji przyjmującej za możliwość wzięcia udziału, bo bez nich nie byłoby opcji doświadczenia tego wszystkiego.
Propaguję wyjazdy
Zdecydowanie zachęcam innych do uczestnictwa w międzynarodowych projektach, w tym właśnie do wymiany młodzieżowej Erasmus+. Myślę, że najlepszym zachęceniem innych do wzięcia udziału w tego typu projektach są historie opowiadane przez byłych uczestników- dlatego ja zawsze dzielę się z moimi znajomymi informacjami o możliwościach jakie daje Erasmus. Powody dla których zdecydowanie warto jechać na projekt: rozwój osobisty, przełamanie bariery językowej (albo możliwość poćwiczenia języka angielskiego), poszerzenie horyzontów zawodowych (umiejętności zdobywane podczas projektów zdecydowanie można później wykorzystać w swojej karierze zawodowej), poznanie nowych perspektyw, kultur, zwyczajów, wymiana doświadczeń. W skrócie, wymiana młodzieżowa to wielka przygoda, która pozwala czerpać radość z odkrywania. |
Ewa 24 lat, Fate of sport
Projekt w Mołdawii to absolutnie wspaniałe doświadczenie, które na długo pozostanie w mojej pamięci, a wyjątkowi ludzie, których poznałem, mają już zawsze szczególne miejsce w moim sercu.
Organizatorzy zapewnili nam mnóstwo pożytecznych warsztatów nt. oblicz sportu, jego wpływu na społeczeństwa, a także niebezpieczeństw z tym związanych.
Mołdawianie to, według moich doświadczeń, naród gościnny, serdeczny i zawsze skory do pomocy. Na przykład gdy jadąc autobusem, nie mogliśmy zrozumieć, kiedy, gdzie i na jakim przystanku wysiąść. Spytaliśmy współpasażerów o pomoc, i choć ledwo mogliśmy zrozumieć, co mówią, to szybko zorientowaliśmy się, że 20 osób debatuje nad tym, jak nam pomóc.
Pozytywy wyjazdu
Barierą była oczywiście nieznajomość rumuńskiego oraz szczątkowa znajomość rosyjskiego. Jak się okazało, jeśli chęci są, to zawsze uda się porozumieć. Mam poczucie, że wiele się nauczyłem, nie tylko w ramach tematu projektu, ale przede wszystkim od wspaniałych współuczestników z różnych krajów, poznałem ich odmienne perspektywy, odmienne przyzwyczajenia. Wszystko to było naprawdę wzbogacające.
Zdecydowanie polecam wszystkim udział w tego typu projektach europejskich i nie tylko, to wyjątkowa okazja do poszerzenia swoich perspektyw, poznania fantastycznych ludzi z różnych krajów. Takie doświadczenia nie tylko dodają odwagi, by później chętniej podróżować samodzielnie, ale też pozwalają stworzyć międzynarodowe przyjaźnie. Mam poczucie, że projekty te pozwalają po prostu stawać się lepszym człowiekiem. |
Melchior 26 lat,Fate of sport
Projekt w Mołdawii wspominam bardzo dobrze.
Po pierwsze byliśmy zakwaterowani w pięknym miejscu, spaliśmy w kolorowych domkach w otoczeniu natury. Niedaleko była rzeka, w której pomimo tego, że pogoda była bardzo jesienna, kąpaliśmy się. Nawiązałam wiele nowych znajomości – w projekcie brali udział ludzie z Mołdawii, Polski, Armenii, Gruzji, Turcji, Ukrainy i Litwy. Dzięki rozmowom z nimi i wieczorom kulturowym lepiej poznałam ich kraje i kulturę. Zaskoczyło mnie jak piękna jest Mołdawia, ponieważ wcześniej wiedziałam, że nie jest to kraj zbyt turystyczny i dość biedny, jednak po tym wyjeździe zdecydowanie rekomenduję odwiedzenie go.
Chciałabym szczególnie podziękować cudownym facylitatorom – Ediemu i Tonyemu oraz organizatorowi Tomasowi – bez nich tej projekt nie byłby tak świetny.
Udział w mobilnościach
Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ jest to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat wielu istotnych zagadnień. Do tego wiedza ta jest zdobywana w ciekawej formie – poprzez warsztaty, pracę grupową i dyskusję – zdecydowanie nie jest to nudne siedzenie w ławce i słuchanie nauczycieli.
Monika 24 lat, Fate of sport
Wymiana młodzieżowa w Vadul lui Voda była dla mnie niezwykłym doświadczeniem.
Projekt był okazją do poznania innych kultur i obyczajów szczególnie podczas wieczorów kulturowych. Temat projektu był bardzo interesujący. W czasie wymiany nauczyłam się bardzo wielu nowych rzeczy takich jak m.in. praca w grupie międzynarodowej, stałam się również bardziej otwarta na świat. W czasie wymiany poruszaliśmy tematy związane ze sportem takie jak: fair play, śpiewaliśmy piosenki o sporcie, mieliśmy także zajęcia terenowe. Zostałam pozytywnie zaskoczona gościnnością Mołdawian, którzy zaoferowali mi pomoc oraz przewodnictwo dzieląc się zapałem do lokalnej kultury I tradycji. LEVEL UP od samego początku towarzyszył nam przed, w trakcie oraz po wymianie wprowadzając nas w konieczną dokumentację.
Dlaczego zachęcam do wyjazdu
Zachęcam wszystkich do udziału w mobilnościach, ponieważ moim zdaniem uczestnictwo w wymianie międzynarodowej stanowi zupełnie inne doświadczenie w porównaniu z tradycyjnym procesem nauki. Jest to doskonała okazja do zdobywania nowych umiejętności, zwłaszcza umiejętności interpersonalnych. Takie doświadczenie pozwala wyjść poza strefę komfortu, a dodatkowo umożliwia nawiązywanie kontaktów z ludźmi z różnych zakątków świata.
Weronika 23 lat , Fate of sport