Wolontariat zagraniczny

W 2023 otrzymaliśmy Znak Jakości EKS – to certyfikat przyznawany przez Narodową Agencję Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS), który potwierdza, że organizacja spełnia standardy związane z zapewnieniem jak najwyższej jakości projektów. 

Posiadamy Znak Jakości w zakresie organizacji wiodącej – co oznacza, że możemy również pomagać innym organizacji w przyjmowaniu wolontariuszy do działania w ich organizacjach (szkołach/bibliotekach innych NGO w Polsce itd.) Pomagamy z koordynacją projektu, kwestiami logistycznymi, monitorujemy projekty oraz dbamy o ich jakość, a na koniec raportujemy oraz  pomagamy w upowszechnianiu projektów.

Możemy realizować projekty wolontariatu indywidualnego zarówno jako organizacja goszcząca i organizacja wysyłająca.

Logo Europejskiego Korpusu Solidarności
Logo Europejskiego Korpusu Solidarności

Co to są projekty wolontariatu?

Projekty wolontariatu oferują młodzieży możliwość udziału w działaniach solidarnościowych odpowiadających potrzebom społeczności lokalnych.

Młodzi ludzie mogą uczestniczyć w projektach realizowanych w kraju lub za granicą. Projekty mogą dotyczyć najróżniejszych zagadnień: ochrony środowiska, łagodzenia zmian klimatu lub integracji społecznej.

Jakie są rodzaje projektów wolontariatu?

Jest kilka rodzajów projektów, gdzie wyróżniamy :

  • wolontariat indywidualny ( trwający 2-12 miesięcy lub w niektórych przypadkach od 2 tygodni do 2 miesięcy)
  • transgraniczny wolontariat indywidualny wymaga udziału co najmniej 2 organizacji pełniących rolę:
      • organizacji przyjmującej 
      •  organizacji wspierającej

W przypadku wolontariatu indywidualnego w kraju uczestnika wystarczy jedna organizacja posiadająca znak jakości, która pełni rolę organizacji przyjmującej. 

  • wolontariat grupowy (od 2 tygodni do 2 miesięcy, 10-40 uczestników).

Wymogiem minimalnym jest jedna organizacja, bez względu na rolę, jaką pełni w ramach przyznanej jej akredytacji.

Jak zostać wolontariuszem i wyjechać na projekt wolontariatu?

  1. Zgłoś się do nas, czyli skontaktuj się z organizacją wysyłającą.

Aby wyjechać za granicę w ramach EKS, musisz mieć organizację wysyłającą (OW) w Polsce. LEVEL UP zostało akredytowane jako organizacja wysyłająca i może ci pomóc w procesie wyjazdu.

Skontaktuj się z nami w dowolny sposób: napisz maila, zadzwoń lub wypełnij nasz formularz zgłoszeniowy. Chętnie skontaktujemy się z każdym i w miarę możliwości oraz potrzeb zorganizujemy spotkanie online.

Jak jest rola organizacji goszczącej i wysyłającej?

Jeśli chodzi o zadania jako organizacja goszcząca, odpowiedzialna jest za kompleksowe działania związane z przyjmowaniem uczestników, w tym opracowanie programu prac i wytycznych, zapewnienie zakwaterowania oraz pokrycia kosztów wyżywienia, transport oraz kieszonkowego (według wytycznych programu)

Jako organizacja wspierająca, regularnie utrzymujemy kontakt z wolontariuszem. Przeprowadzamy wolontariusza przez cały proces dopełniania formalności związanych z wyjazdem. Upewnimy się, że transport i warunki, w których mieszka i pracuje są dla niego odpowiednie, a także czy czuje się na projekcie i w grupie innych wolontariuszy bezpiecznie i komfortowo. 

Jakie zadania mogę wykonywać podczas wolontariatu?

Każda organizacja przedstawia swoją ofertę na portalu : https://youth.europa.eu/go-abroad/volunteering/opportunities_en

Można działać w szkołach, bibliotekach, organizacjach pozarządowych. Działać ze zwierzętami, prowadzić zajęcia dla dzieci, pomagać uchodźcą w aklimatyzacji w nowym kraju, pomagać w stołówce dla bezdomnych. Każdy znajdzie coś dla Ciebie !

Gdzie znajdę oferty wolontariatu zagranicznego?

Wszystkie oferty muszą zostać opublikowane na youth portalu: https://youth.europa.eu/go-abroad/volunteering/opportunities_en

Co możesz robić podczas współpracy z LEVEL UP jako organizacji goszczącej?

LEVEL UP działa głównie online. Do pracy zdalnej korzystamy z narzędzi takich jak Discord i Trello, gdzie wolontariusze mogą sprawnie się ze sobą porozumiewać oraz informować o nadchodzących zadaniach dla każdego członka zespołu, którzy zapewnione mają szkolenia i wsparcie potrzebne do rozwoju osobistego, jak i rozwoju organizacji.

Niemniej jednak LEVEL UP to nie tylko wolontariat online i projekty wyjazdowe. Skupiamy się również na wydarzeniach lokalnych, które odbywają się głównie na terenie Łodzi. Eventy te są owocem pracy naszego zespołu. Są przemyślane i dostosowane do potrzeb uczestników, którzy z zadowoleniem biorą w nich udział.

Zależy nam na wolontariuszach, którzy wsparliby nas w wydarzeniach organizowanych przez nasz zespół ale również na ludziach, którzy zainteresowani są rozwojem społeczności. Jeśli jesteś zaciekawiony(-na), jak LEVEL UP działa od wewnątrz, skontaktuj się z nami i stań się częścią naszego zespołu!

Dołączając do programu możesz działać z nami przy projektach międzynarodowych, działaniach lokalnych oraz działaniu przy promocji i działaniach marketingowych stacjonarnych oraz online (media społecznościowe, strona internetowa i blog). Możesz również wprowadzić w życie własne inicjatywy!

Dołączysz do naszego zespołu International Masters, gdzie będziesz mógł wybrać działanie w dwóch obszarach:

  1. Projektowej – tworzenie wniosków projektowych, szukanie źródeł finansowania, pomoc w koordynacji projektów, branie udziału w wydarzeniach lokalnych – prowadzenie zajęć w tym zajęć językowych, facylitacja aktywności podczas projektów międzynarodowych i koordynacja mini projektów
  2. Marketingowej – Tworzenie treści na media społecznościowe – w tym treści audiowizualnych ( filmików zdjęć), tworzenie grafik, pisanie artykułów na bloga Stowarzyszenia, upowszechnianie projektów i ich promocja online oraz offline. Stworzenie poradnika dla zagranicznych wolontariuszy w Polsce. Pomoc logistyczna w eventach oraz przy ich organizacji, obsługa stanowisk na Targach i wydarzeniach promocyjnych.

Działanie w obu obszarach w formie hybrydowej. 

 

Q & A

Ile może trwać wolontariat w EKS?

W ramach wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności istnieją mobilności krótko i długoterminowe. Mobilności krótkoterminowe trwają od 2 tygodni do 2 miesięcy. Natomiast te długoterminowe trwają od 2 do 12 miesięcy.

Indywidualny wolontariat krótkoterminowy skierowany jest głównie do osób z mniejszymi szansami (z mniejszości, z niepełnosprawnością, z trudną sytuacją finansową, etc.).

Czym się różnią wolontariat indywidualny i grupowy?

Wolontariat indywidualny to najpopularniejsza forma wolontariatu. Skierowany jest do pojedynczych osób. Nie oznacza to, że w projekcie nie będzie innych wolontariuszy/ek! Organizacje często szukają kilku osób, które pracują wspólnie lub realizują różne zadania w ramach jednego projektu.

Wolontariat grupowy to trwające od 2 tygodni do 2 miesięcy wyjazdy, w których grupa od 10 do nawet 40 wolontariuszy z co najmniej dwóch różnych krajów wspólnie realizuje jakieś działanie.

Czy mogę zrezygnować z wolontariatu w czasie trwania projektu?

Z różnych względów, również sytuacji losowych, może dojść do konieczności wcześniejszego zakończenia mobilności. Gdyby tak się stało wolontariusz/ka nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów pod warunkiem, że nie porzucił/a projektu samowolnie, bez informowania kogokolwiek. Mobilność można również zawiesić na maksymalnie 2 miesiące i potem ją dokończyć.

Oczywiście takie sytuacje zdarzają się rzadko, a w przypadku trudności podczas mobilności zawsze można liczyć na pomoc mentora/ki, organizacji wysyłającej, czy narodowej agencji. Wolontariusz/ka zobowiązany jest do prowadzenia otwartej komunikacji z organizacjami, by móc uzgodnić optymalne rozwiązanie. Z reguły wtedy ustalany jest dzień, do którego rozliczone są koszty.

Mam skończone 30 lat, czy mogę jeszcze zostać wolontariuszem/ką EKS?

Wolontariusz(ka) EKS w momencie rozpoczęcia mobilności nie może mieć więcej niż 30 lat, a  datą graniczną jest dzień 31 urodzin.

Na przykład osoba urodzona 30 czerwca 1991 roku może rozpocząć mobilność przed tym dniem i obchodzić 31 urodziny już w trakcie trwania swojego wolontariatu.

Co to znaczy green travel?

W ramach projektów EKS kładziony jest szczególny nacisk, by były one przyjazne dla planety. Green travel, zielona podróż, to podróż na miejsce projektu, której ślad węglowy jest jak najmniejszy. Wszystkich wolontariuszy(-szki) wyjeżdżających na projekty zachęcamy, by w miarę możliwości wybierali środki transportu jak najmniej inwazyjne dla środowiska (pociąg lub autobus zamiast samolotu).

Ile razy mogę wyjechać na wolontariat EKS?

Na wolontariat EKS można wyjechać tylko raz. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wolontariusz/ka najpierw wyjedzie na mobilność krótkoterminową. Po tego typu mobilności, może wyjechać ponownie, tym razem na wolontariat długoterminowy. Uwaga! Odwrotna sytuacja, czyli najpierw wyjazd na mobilność długoterminową, a potem na krótkoterminową, NIE jest możliwa. 

Również w przypadku wolontariatu grupowego istnieje możliwość wyjazdu na kilka mobilności.

Ile czasu mija od momentu szukania projektu do wyjazdu?

Poszukiwanie idealnego projektu może potrwać, dlatego warto zacząć robić to z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Dostęp do bazy projektów wolontariatu, na które trwa właśnie rekrutacja, dostaniesz po zarejestrowaniu się tutaj. Kiedy znajdziesz interesujący Cię projekt, musisz zaaplikować, wysyłając CV oraz pisząc kilka słów, o tym dlaczego chcesz wziąć udział w danym projekcie. Nie zrażaj się, jeśli od razu nie dostaniesz odpowiedzi! Jeśli organizacji spodoba się Twoja aplikacja, zapewne zaprosi Cię na rozmowę przez jeden z internetowych komunikatorów i na jej podstawie podejmie decyzję o przyjęciu Cię na projekt. Aby wyjechać na wolontariat, potrzebować będziesz organizacji wysyłającej (jako LEVEL UP chętnie podejmiemy się tego zadania!). Od tego momentu możesz rozpocząć przygotowania do wyjazdu: dopracowanie zadań z organizacją goszczącą, zaplanowanie podróży i ewentualne aplikowanie o wizę, szkolenie przedwyjazdowe organizowane przez organizację wysyłającą, pakowanie walizek i pożegnanie z rodziną i przyjaciółmi 🙂

Poszukiwania warto rozpocząć wcześniej, zwłaszcza gdy chcesz wyjechać na projekt do kraju znajdującego się poza Unią Europejską i Strefą Schengen — w takim wypadku trzeba doliczyć czas oczekiwania na wizę, który może trwać nawet kilka miesięcy.

Gdzie będę mieszkał(a)?

Miejsce zakwaterowania wolontariuszy/ek zależy od każdego projektu – za jego zapewnienie odpowiada organizacja goszcząca. Wolontariusze/ki mieszkają zwykle w mieszkaniu dzielonym z innymi wolontariuszami/kami lub innymi osobami, w akademiku, etc. Mogą mieć indywidualny pokój lub dzielić go z inną osobą. Podczas rozmowy z organizacją goszczącą projektu, na który chcesz aplikować, koniecznie zapytaj o warunki mieszkaniowe. 

Jestem osobą z niepełnosprawnością, czy mogę zostać wolontariuszem(-szką) EKS?

Tak, w ramach wolontariatu EKS szczególnie wspierane są osoby z mniejszymi szansami, w tym z niepełnosprawnościami. Możesz więc liczyć na większe wsparcie organizacji wysyłającej i goszczącej, w tym wsparcie finansowe i/lub asystenta.

Co mam zagwarantowane jako wolontariusz?

Jako Wolontariusz lub Wolontariuszka masz zagwarantowane:

  • zwrot kosztów podróży: zwracana suma zależy od odległości z Twojej miejscowości do miejsca realizacji projektu;
  • wyżywienie i zakwaterowanie: przez cały okres pobytu za granicą na projekcie, organizacja goszcząca ma obowiązek zapewnić Ci zakwaterowanie (może to być pokój w większym mieszkaniu, które będziesz dzielił z innymi wolontariuszami, zakwaterowanie z rodziną goszczącą lub w akademiku – możliwości jest wiele) oraz wyżywienie;
  • kieszonkowe: jego stawka jest ustalana odgórnie przez Komisję Europejską. Otrzymujesz kieszonkowe co miesiąc i sam decydujesz, na co je wydasz;
  • ubezpieczenie: na podstawie umowy Komisji Europejskiej z firmą ubepieczeniową, każdy wolontariusz jest objęty programem ubezpieczenia grupowego. Możesz więc z łatwością korzystać z opieki zdrowotnej w kraju, do którego wyjedziesz na EKS i nie ponosić z tego tytułu żadnych kosztów,
  • naukę języka kraju, w którym przebywasz: jeśli chcesz podjąć naukę języka, organizacja goszcząca ma obowiązek zapewnić Ci wsparcie językowe (może być ono realizowane w formie tandemu językowego, indywidualnych lekcji z nauczycielem czy kursu w szkole językowej),
  • cykl szkoleń: przed wyjazdem przygotowuje Cię tzw. predeparture training (szkolenie przedwyjazdowe w organizacji wysyłającej). Kiedy przyjeżdżasz na miejsce projektu, bierzesz udział w on-arrival training, czyli szkoleniu wprowadzającym Cię w nową rzeczywistość kulturową i społeczną. Mniej więcej w połowie pobytu na projekcie uczestniczysz w mid-term evaluation (ewaluacji środkowej), która pomaga Ci w refleksji nad tym, co już udało Ci się zrealizować na projekcie, jakie jeszcze wyzwania przed Tobą oraz jak pokierujesz swoją karierą po zakończeniu projektu.

Po powrocie do Polski spotykasz się ponownie ze swoją organizacją wysyłającą na ewaluacji końcowej Twojego projektu.

Jeżeli masz więcej pytań związanych z EKS, skontaktuj się z nami, pisząc na adres:

E-mail: wolontariat@levelupngo.com 

Telefon: +48728714319