28 listopada, 2024
Stereotypowe postrzeganie organizacji pozarządowych – fakty a mity
Stereotypowe postrzeganie organizacji pozarządowych wywodzi się zazwyczaj z niewiedzy lub niskiej świadomości o realnych działaniach danej instytucji. Taki nieprawdziwy, uproszczony i uogólniony obraz może także pochodzić z fałszywych, przede wszystkim niesprawdzonych źródeł informacji. Często mówi się o nierzetelnych informacjach podawanych w mediach i tak też może być w tym przypadku. Nierzadko będąc zbyt łatwowiernymi temu co przeczytamy w pierwszym lepszym artykule na stronie internetowej, następnie nie weryfikując go dość zasadnie, dajemy złapać się w pułapkę manipulacji faktami i na tej podstawie budujemy cały swój światopogląd.
MIT 1: ,,Istnienie organizacji społecznych to zbędne ,, bicie piany’’, wszystkie są nieefektywne i marnotrawią fundusze’’
Jak sama nazwa wskazuje – organizacje pozarządowe, to zrzeszenia działające poza wpływami władzy publicznej. Zajmują się one szerokim zakresem aktywności społecznych, podejmowanie różnorodnych współprac, ukierunkowanych przede wszystkim na inicjatywy służące obywatelom. Są naprawdę istotnym elementem budowania społeczeństwa obywatelskiego i w dużej mierze to im zawdzięczamy organizowanie pewnych ruchów w zbiorowości, które pobudzają obywateli do większej świadomości, motywacji i chęci podejmowania działań mających rozwijać i polepszać jakość życia społecznego państwa.
NGO często angażują się w pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, oferując wsparcie dla osób bezdomnych, ubogich czy też osób z niepełnosprawnościami. W sferze edukacji prowadzą programy edukacyjne, mające na celu promocję wiedzy na dany, nurtujący grupy społeczne temat. W tym ujęciu stają się zatem niezbędnym elementem obiektywnego przekazywania wiedzy na dany temat. Wiele z organizacji to także ostoja podstawowym założeń związanych z tematyką praw człowieka. Organizacje te często walczą o ich przestrzeganie, bronią ich, monitorując sytuację w kraju i wspierając jednostki, którym te podstawowe wolności zostały ograniczone, lub co gorsza odebrane. Bywają także nieocenione za sprawą organizowania wydarzeń kulturalnych, wspierając lokalnych artystów i promując różnorodność kulturową. Ocena efektywności w tym zakresie staje się zatem pojęciem względnym, zależnym od wielu czynniku. Natomiast pewne jest, że pozyskiwane fundusze na swoją działalność, wspomniane stowarzyszenia wykorzystują w ramach podejmowania przedsięwzięcia, mającego w jakiś sposób polepszyć stan pewnych grup zainteresowania.
MIT 2: ,,Organizacje społeczne pomagają tylko osobom potrzebującym’’
Owszem to ważna część sektora, ale nie jedyna. Są organizacje, które walczą o klimat, podejmują czynności w obszarach edukacji, organizują różne wydarzenia kulturalne i społeczne. Warte uwagi jest to, że skupiają swoje działania, aby bezinteresownie dotrzeć do danego grona społeczności i wnieść pewien wkład w poprawę jakości danego otoczenia. Pomagają i współpracują zatem z osobami prywatnymi, innymi organizacjami krajowymi, jaki i międzynarodowymi, po to, aby wypracować wspólnie założone cele, skierowane przede wszystkim do szerokiego grona interesantów w naszym społeczeństwie.
MIT 3: „Organizacje pozarządowe to tylko grupy aktywistów’’
Takie charytatywne formy sektora pozarządowego obejmują szeroki wachlarz działań. Wiele NGO prowadzi profesjonalne programy, angażując specjalistów z różnych dziedzin. Dzięki temu przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a ich działalność ma realny wpływ na życie ludzi, często w sposób bardziej strukturalny i zorganizowany niż typowe akcje aktywistów. Do tego takie stowarzyszenia coraz częściej stają się dla młodych ludzi niesamowitą okazją do rozwinięcia swoich umiejętności na różnych płaszczyznach działania we wspomniany strukturach, a do tego umożliwiają zdobyć nieocenione doświadczenia i znajomości. W dużej mierze angażowanie się w działania organizacji pozarządowych nie bywa chwilowym wydarzeniem o krótkotrwałym zasięgu i oddziaływaniu, ale staje się cykliczną, a nawet długotrwałą działalność na rzecz wprowadzania innowacji w wybranym obszarze.
MIT 4: ,, Organizacje społeczne działają tylko w dużych miastach’’
Jest to jak najbardziej nieprawda, gdyż w rzeczywistości wiele znaczących inicjatyw społecznych jest podejmowanych w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Jako, że takie organizacje mają skupiać się na potrzebach ludności, zasadnicze znaczenie ma właśnie ich działalność od najmniejszych zbiorowisk, tam gdzie lokalne problemy wymagają szczególnej uwagi. Choć inicjatywy tego typu mogą być mniej widoczne, są jak najbardziej istotne i skutecznie wspierają społeczności, angażując mieszkańców w działania na rzecz wspólnej poprawy jakości życia. Często to właśnie te lokalne grupy mają największy wpływ na swoje otoczenie. Same najlepiej wiedzą jakie mają potrzeby i wymagania, zatem mają możliwość dostosowania projektów do własnych specyficznych potrzeb i realiów.
MIT 5: ,,Organizacji społecznych nikt nie kontroluje’’
Tak może się jedynie wydawać. NGO mają obowiązek co roku składać sprawozdanie ze swojej działalności, w tym dokładnie przygotowywać raport finansowy. Bardzo szczegółowo raportują wydawanie otrzymanych środków publicznych. Informacje te są publiczne, co oznacza, że każdy zainteresowany może prosić organizacje o odpowiedź w jaki sposób i w jakim celu wydatkują otrzymywane dotacje.
MIT 6: ,,Tylko wybrani mogą dołączyć do organizacji pozarządowych’’
To największy z mitów i najbardziej nietrafny. Fakt jest taki, że każda osoba chcąca angażować się społecznie może dołączyć do organizacji pozarządowej. W myśl hasła ,,chcieć to moc’’, wystarczą naprawdę chęci i determinacja do podejmowania inicjatyw społecznych, by móc zdziałać coś wspaniałego. W przyłączaniu się do działalności danej organizacji nikt nie jest dyskryminowany pod względem koloru skóry, niepełnosprawności, mniejszych zdolności czy braku wiedzy. Wszystkiego w takiej instytucji można się nauczyć, są do tego powołani kompetentni liderzy, a obecność każdego angażującego się w działania na rzecz ogółu, jest nieocenione i w dzisiejszym świecie niezwykle potrzebne.
Podsumowanie
Stereotypowe postrzeganie organizacji pozarządowych nie tylko tyle, że jest niekorzystne dla samych instytucji sektora pozarządowego, chcących podejmować różnorodne akcje społeczne, lecz także może prowadzić do ogromnych nieporozumień w kwestii ich przydatności i zajmowanej roli w społeczeństwie. Takie nieprawdziwe informacje, mogą oddziaływać na ich odbiorców niechęcią, strachem, a nawet wrogością wobec działalności tego typu instytucji społecznych. Takowe postępowanie nie tylko odstrasza potencjalnych działaczy, ale może również wpływać na decyzje osób czy środowisk potrzebujących ingerencji takich stowarzyszeń, ale kierując się utartymi założeniami, najzwyczajniej w świecie wolą powstrzymać się od kooperacji z tego typu wątpliwymi instytucjami.
Zalecenie jest proste: Wierz faktom a nie mitom! Czytaj, pytaj, dowiaduj się! Podejmuj działania i angażuj się społecznie, bo rezultat jest tego wart!
Źródła :
1. https://biblioteka.ceo.org.pl/organizacje-spoleczne-fakty-i-mity/
Autor: Natalia Szpytko