Nurturing Earth and Wellbeing
Celem projektu jest wsparcie wiedzy i umiejętności młodych osób w zakresie natury, żywienia, zrównoważonego rozwoju oraz zdrowia psychicznego. Aktywności na wymianie będą różne, przez camping po naukę podstaw rolnictwa oraz dbania o własne sadzonki. W ten sposób uczestnicy będą się integrować między sobą oraz zbliżać do natury. Tak duży kontakt ze środowiskiem naturalnym ma za zadanie pokazać pozytywny wpływ przebywania na dworze na nasze zdrowie fizyczne oraz mentalne (np. redukcja stresu). Uczestnicy nauczą się także wielu metod dbania o środowisko oraz walczenia o jego dobro.
Nazwa projektu:
2023-3-LV02-KA152-YOU-000182668
Czas trwania projektu:
1.03.2024 – 30.09.2024
Działania, które zostaną podjęte w projekcie:
Jest to wymiana młodzieżowa dla 40 osób z 8 krajów. Aktywności:
- Przebywanie na dworze, które pozwoli uczestnikom na nawiązanie bliższego kontaktu z przyrodą i poczucie jej pozytywnego wpływu na samopoczucie.
- Trening kompetencji miękkich (np. wspólna praca nad uprawami, prezentowanie i dyskutowanie o zrównoważonym rozwoju) takich jak krytyczne myślenie, przywództwo, praca w grupie rozwiązywanie problemów i komunikacja, w celu promowania życia z naturą, znajdowania zielonych miejsc oraz rozmowy o problemach, które mają negatywny wpływ na środowisko.
- Aktywności fizyczne na dworze, np. camping, spacerowanie, jazda na rowerze, prace ogrodowe, budowanie habitat structures w celu zachowania zdrowia fizycznego i mentalnego.
- Ćwiczenia relaksacyjne opierające się na naturze, np. mindfulness, introspekcja.
- Nauka teorii, np. o podstawach zrównoważonego rozwoju, ochronie środowiska, pozytywnym wpływie przyrody na zdrowie mentalne i fizyczne.
- Praca nad prezentacją na wybrany temat związany z tematyką projektu.
- Wiedza wyniesiona z wymiany będzie potrzebna do wykonania aktywności powymianowych.
Co robimy podczas projektu:
- Zwiększamy świadomość o pozytywnym wpływie natury na zdrowie fizyczne i mentalne. Edukujemy uczestników, jak dbać o naturę, oraz przedstawiamy im podstawy zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
- Nabywamy umiejętności miękkie, np. komunikacja, praca w grupie, rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie. Uczestnicy m. in. pracują nad prezentacją na wybrany przez siebie temat, co pozwala im na rozwój właśnie w tym aspekcie.
- Uczymy się ogrodnictwa oraz uprawiania własnej hodowli jadalnych roślin.
- Uczymy się dyskutowania o zrównoważonym rozwoju i dobrym samopoczuciu.
- Tworzymy projekty po wymianie, które mają na celu utrwalenie wiedzy uczestników oraz promocję wartości takich jak zrównoważony rozwój czy uprawa własnego jedzenia. Projekty będą skupiały się na przekazaniu praktycznej wiedzy o tym jak dbać o środowisko w społeczności lokalnej uczestników.
Do projektu zaangażowani są:
Ecological Future Education
Organizacja koordynująca
Łotwa
Stowarzyszenie LEVEL UP
Partner projektu
Polska
Evropske Centrum Mladeze Breclav European Youth Centre Breclav Z.S.
Partner projektu
Czechy
European Multidisciplinary Organization for Training and International Consulting
Partner projektu
Austria
Dél-Alföldi Eurotender Ifjúsági, Kulturális, Oktatási és Környezetvédelmi Egyesület
Partner projektu
Węgry
Asociatia KASTA MORRELY
Partner projektu
Rumunia
Udruga za promicanje pozitivne afirmacije mladih u društvu "Impress" Daruvar
Partner projektu
Chorwacja
Active Green Solution
Partner projektu
Grecja