Numer referencyjny
2021-2-PL01-ESC30-SOL-000038117
Okres trwania projektu
1.03.2022 – 28.02.2023
CIAŁOPOZYTYWNOŚĆ
Celem projektu jest wzmocnienie w młodych ludziach (14-20) poczucia własnej wartości, uwolnić ich od prowincjonalnych kompleksów i nacisków. Ma także poszerzyć horyzonty, dać odwagę samorealizacji i pewność siebie niezależną od dopasowania do kanonu urody. Projekt realizowany będzie na terenie Kętrzyna. Projekt obejmuje dziesięć działań realizowanych metodami warsztatowymi. Zostaną wykorzystane metody pracy nieformalne, aktywizujące uczestników podczas zajęć. Młodzież będzie mogła dołączyć do pojedynczych lub kilku zajęciach w zależności od potrzeb. Spotkania będą prowadzone przez specjalistów, a więc będą na wysokim poziomie merytorycznym.
Działania, które zostaną podjęte w projekcie:
1. Warsztat „Esencja piękna – jak zmieniały się kanony na przełomie wieków”
W tej aktywności uczestnicy/uczestniczki poznają ewolucję kanonów piękna na przykładzie sztuki (rzeźba, malarstwo), z odniesieniem do „historii brzydoty” i „historii piękna” Umberto Eco. Zobaczą, jak zmieniało się postrzeganie ciała na przestrzeni wieków, jaki wpływ na ten proces miały uwarunkowania kulturowe, jaki dzisiaj mają stereotypy. Podczas warsztatów obalimy mity dotyczące wyglądu, podyskutujemy, czy ok jest być nie ok i dlaczego nasza kultura jest przesiąknięta oczekiwaniami wobec naszych ciał (w kształcie, wielkości i wyglądzie ciała czytamy historie o sile, słabości, kobiecości, męskości, dobru, złu, głupocie, mądrości itd.).
2. Warsztat „Media bez tajemnic”
Wspólnie zastanowimy się, w jaki sposób prezentowane jest ciało drugiego człowieka w mass mediach, dlaczego osoby otyłe, bądź niepełnosprawne są wykluczane z mediów jako obraz czegoś gorszego, skąd wzięło się popularyzowanie nagości w mediach oraz skąd się wziął nacisk na kult pięknego i atrakcyjnego ciała? Pokażemy uczestnikom/uczestniczkom, jak funkcjonują media społecznościowe, jak kreowana jest rzeczywistość za pomocą programów komputerowych. Zwrócimy uwagę na to, że media społecznościowe manipulują nami za pomocą obrazów oraz że presja odbiorców może wpływać na to, co influenser/influenserka prezentują w mediach społecznościowych. Dowiemy się, jak wygląda #polishgirl i #instaboy?
3. „Piękno bez filtra”
Ta aktywność pozwoli uczestnikom/uczestniczkom zobaczyć, jak można zmieniać obraz (portret) za pomocą programów komputerowych (np. Photoshop, Lightroom itp.). Nauczymy się, jak światło modeluje twarz, jak za pomocą ustawienia sprzętu cyfrowego można wydobyć piękno człowieka Warsztat zakończy wykonanie zdjęć portretowych uczestników/ uczestniczek projektu. Chcielibyśmy, aby młodzież samodzielnie wykonała te zdjęcia, próbując wydobyć naturalne piękno drugiej osoby.
4. „Nasze SPA”
W trakcie warsztatów nauczymy się prostych i sprawdzonych receptur, opartych wyłącznie na naturalnych składnikach. Dowiemy się, jak czytać składy kosmetyków, czego się w nich wystrzegać. Z warsztatów, oprócz bezcennej wiedzy, uczestnicy/uczestniczki wyniosą własnoręcznie wykonane kosmetyki i środki czystości oraz proste i szybkie receptury, do wykonania kosmetyków w domu. Odkrywanie tajników tworzenia własnych receptur, oprócz walorów jakościowych, jest niezwykle wciągające i fascynujące.
5. „Moja szafa” – spotkanie z lokalną projektantką odzieży
W trakcie spotkania uczestnicy/uczestniczki dowiedzą się, jak wygląda proces projektowania odzieży, dlaczego rozmiary ubrań dostępnych w sklepach sieciowych są tak zróżnicowane w zależności od marki. Jakie standardy piękna kreuje przemysł modowy, jakie media i popkultura? Ważnym elementem będzie budowanie w uczestnikach/uczestniczkach odpowiedzialności konsumencko – ekologicznej.
6. „Ciało – śmiało!”
Podczas tej aktywności uczestnicy/uczestniczki dowiedzą się, jakie są założenia ruchów związanych z akceptacją własnego ciała (body positive, body neutral), do czego może doprowadzić brak akceptacji dla własnego ciała, wyglądu, jakie z tego wynikają zagrożenia. Porozmawiamy o przyczynach zaburzeń odżywania (anoreksja, bulimia). Zwrócimy też uwagę na to, że przesadne dbanie o wygląd zewnętrzny prowadzi do innego zaburzenia, jakim jest ortoreksja. Dietetyk opowie nam, jak odżywiać się z głową jak zapewnić sobie zbilansowaną, dostosowaną do naszych potrzeb dietę.
7. „Ja i moje kompleksy”
Obsesja na punkcie wyglądu objawia się ciągłym niezadowoleniem z własnego ciała. Może ono przybrać łagodniejszą formę, która – oprócz negatywnego wpływu na samopoczucie – nie zagraża naszemu zdrowiu. W skrajnych zaś przypadkach prowadzi do choroby o nazwie dysmorfofobia. Podczas tej aktywności położymy nacisk na budowanie poczucia własnej wartości. Będziemy ćwiczyć się w dostrzeganiu nieszablonowego piękna swojego ciała. Jednym z elementów tego działania będzie warsztat odlewania fragmentu swojego ciała (mogą być inne „problematyczne w lubieniu” kadry).
8. „Wszyscy potrzebujemy bliskości”
Specjalista wprowadzi nas w tematykę różnorodności seksualnej i tożsamości płciowej. Porozmawiamy na temat potrzeb nastolatków, omówimy fakty i mity dotyczące edukacji seksualnej. Dowiemy się jak zmienia się ciało w okresie dojrzewania oraz jak budować dobre, bezpieczne relacje, nacechowane szacunkiem do drugiej osoby. Jak potrzeby seksualne odczuwają nastoletnie osoby z niepełnosprawnościami? Podyskutujemy o tym, czy dorośli wstydzą się rozmawiać z dziećmi o seksie.
9. „Jak wspierać dobrą relację dziecka z własnym ciałem”
Spotkanie będzie okazją dla rodziców do przyjrzenia się własnym przekonaniom na temat cielesności, jaki i również słowom utrudniającym i ułatwiającym budowanie przez dzieci dobrej relacji z własną cielesnością. Przyjrzymy się strategiom, po które mogą sięgać rodzice, żeby ułatwić dzieciom wygodne życie we własnej skórze. Ta aktywność da przestrzeń na ukazanie potrzeb młodych ludzi wynikających z ich naturalnego rozwoju (poszukiwanie siebie, potrzeba niezależności, samodzielności, eksperymentowanie z własnym wyglądem). Celem jest też zwrócenie uwagi rodziców na wagę wspierającego systemu rodzinnego opartego na pełnej akceptacji.
10. „Świadoma zgoda”– warsztaty + trening samoobrony
Podczas warsztatu uczestnicy/uczestniczki dowiedzą się, co to jest świadoma zgoda (consent), w jakich rodzajach kontaktów między osobami zgoda jest ważna, kto może wyrazić świadomą zgodę. Dowiedzą się również po czym poznać, że relacje albo zbliżenie z kimś są niebezpieczne, czym jest przemoc seksualna, czym jest sexting, body-shaming, seksualizacja, seksizm. Podejmiemy próby obalania stereotypów dot. relacji w związku/małżeństwie (np. że małżeństwo=automatyczna zgoda na seks). Porozmawiamy o psychosomatycznych objawach świadczących o naruszeniu twoich granic oraz o tym, jak się chronić przed przemocą psychiczną i fizyczną, gdzie szukać pomocy. Specjalista pokaże nam, jak się bronić przed napaścią fizyczną.