2 lutego, 2025

miłość, serce z drewna

Ważną kwestią w życiu każdego człowieka są relacje międzyludzkie. Niezależnie czy jesteś bardziej introwertykiem czy ekstrawertykiem, to w swoim otoczeniu masz ludzi, może bez których nie wyobrażasz sobie życia. I nie chodzi tutaj jedynie o relacje romantyczne ale też przyjacielskie, koleżeńskie czy rodzinne. Warto dodać, że te wszystkie relacje, umożliwiają rozwój, nabywanie doświadczenia oraz pozwalają odczuć pełnię i sens bycia.  Wraz z nadejściem lutego, który może co niektórym najbardziej   kojarzy się z Walentynkami, zapraszamy do wpisu  poświęconego  miłości a konkretnej koncepcji Garego Chapmana.

Czym jest miłość ? – definicja

Miłość uważana jest za jedno z bardziej nieuchwytnych uczuć ale i też najbardziej powszechnych.  Uważa się, że zdefiniowanie miłości jest trudnego dlatego, że jest ona wielowymiarowa.  Badacze definiują ją  jako uczucie, które łączy ludzi. Jednak uważa się, że miłość obejmuje troskę, zaangażowanie i bliskość emocjonalną. Można zatem stwierdzić, że miłość to złożona mieszanka uczuć, myśli i zachowań, które będą oddziaływać na całokształt relacji między dwojgiem ludzi, którzy są sobie bliscy.  Pojęcie miłości nie odnosi się jedynie do związków o charakterze romantycznym czy erotycznym ale do relacji rodzinnych a nawet przyjacielskich.

Gary Chapman – o kim mowa?

Gary Chapman jest amerykańskim pastorem, pisarzem a także terapeutą małżeńskim. Światowy rozgłos zyskał dzięki książce zatytułowanej  „5 języków miłości”, która stała się światowym bestsellerem i po dziś dzień można znaleźć ją w księgarniach. Autor pomógł wielu parom odbudować i wzmocnić ich relację. Dlatego też w ramach zbliżającego się 14 lutego, zajrzyjmy do książki i zobaczmy, czy 5 języków miłości to coś dla nas.

Psychologia miłości – 5 języków miłości

Gary Chapman, na podstawie obserwacji i swojej wieloletniej praktyki psychoterapeutycznej stwierdził, że istnieje pięć języków wyrażania miłości. Uważa, że każdy z nich jest uwarunkowany indywidualnymi potrzebami i umiejętnościami partnerów. Co ciekawe stwierdził, że dużo par doświadcza trudności dlatego, że nie rozumieją swoich języków wyrażania miłości. Dodatkowo, zauważył, że bardzo rzadko się zdarza by obie osoby z pary posługiwały się tym samym językiem miłości. W takim razie o jakich językach mowa?

  1. wyrażenia afirmatywne
  2. dobry czas
  3. przyjmowanie podarunków
  4. drobne przysługi
  5. dotyk

Wyrażenia afirmatywne

To nic innego jak dobre, wspierające słowa, które kierujemy do drugiej osoby (partnera).  Mowa tutaj o okazywaniu miłości przez komplementy, którymi wyrażamy swoją miłość, podziw. Okazuje się, że komplementy mają dużą moc komunikowania miłości. Wyrażenia afirmatywne to sformułowania, które nazywają mocne strony drugiej osoby.  Dla osób posługujących się tym językiem ważne jest co usłyszą na swój temat. Komunikując na głos drugiej osobie, że jest piękna, życzliwy, zaradna czy jest dobrym rodzicem dla dzieci, osobie o języku afirmacyjnym dajemy informację, dzięki której ta osoba w związku czuje się ważna, zauważona i kochana.  Możemy wyróżnić uprzejme słowa czyli słowa życzliwości oraz też słowa pełne pokory nastawione na relację.

Dobry czas

Dla osób posługujących się drugim językiem, ważny jest wspólny, dobrze spędzany czas. Mamy na myśli wyjazd na wycieczkę, wspólna kolacja czy rozmowa. Najważniejsze jest tutaj, że dwie osoby są po prostu obok siebie i bardziej istotna jest tutaj uwaga jaką dostają od partnera. W dobrym czasie uwaga, którą partner poświęca drugiej osobie daje poczucie ważności w tej relacji. Dobry czas może oznaczać także dobrą rozmową czyli życzliwy dialog podczas którego dwie osoby dzielą się swoimi doświadczeniami, uczuciami czy pragnieniami w sprzyjającej atmosferze. Tutaj istotne jest zrozumienie emocji tej drugiej osoby, które wiążą się z tym o czym opowiada.

Przyjmowanie podarków

Osoby posługujące się tym językiem potrzebują być obdarowywane ale też lubią obdarowywać innych. Prezenty nie muszą być czymś kosztownym. Najważniejszy jest tutaj gest samego dawania i myślenia o drugiej osobie w momencie kupowania czy tworzenia podarku. Gest dawania u osób posługującym się tym językiem świadczy o byciu ważnym dla kogoś, byciu kochanym.  Dla osób, którym ten język jest bliski, ważne jest upamiętnianie znaczących wydarzeń czymś trwałym co można określić mianem pamiątki, która pozostanie na dłużej.  Dar obecności czyli nie materialna forma podarowania komuś swojego czasu, też dotyczy tego języka miłości.

Drobne przysługi

Osoby, dla których ten język jest najważniejszy cenią pomoc w codziennych obowiązkach. Język ten polega na tym, że wykazujemy chęć zrobienia czegoś o co nasz partner/partnerka nas prosi od jakiegoś czasu a my to odkładamy. Swoją miłość możemy tutaj wyrazić wyręczając naszego partnera w czymś.  Przygotowanie np. do obiadu, umycie naczyń, dbanie o czystość mieszkania czy wyjście z psem na spacer nie tylko gdy jest ładna pogoda, to przykładowe drobne przysługi.  Jeśli wykonuje sie te czynności dla partnerka/partnerki z pozytywnym nastawieniami to stają się one sposobem wyrażania miłości wzgledem nich. Dlatego, gdy może czasem słyszysz od ukochanej osoby skargi na temat jakiegoś obowiązku, który nie do końca lubi, i myślisz o wyręczeniu go w tej sprawie, może okazać się, że dla twojej bliskiej osoby będzie to najwspanialszy prezent.

Dotyk

Ostatnim językiem miłości, na który zwrócił uwagę Chapman jest dotyk. Osoby posługujące się tym językiem potrzebują kontaktu z bliską osobą w postaci przytulania, obejmowania czy po prostu dotyku. Dzięki tej bliskości czują się kochane a także doswiadczają bezpieczeństwa w realcji z ukochaną osobą. Warto tutaj zaznaczyć, że aby dowiedzieć się, która forma dotyku sprawia że czujemy się dobrze, powinniśmy porozmawiać o tym z partnerem/partnerką.  Dotyk może przybierać formę wspierającą, pocieszającą a nawet wzmacniającą. Jest szczególnie istotny w sytuacjach trudnych, gdy bliska nam osoba doświadcza ciężkich przeżyć jak trudności w pracy, śmierć bliskiej osoby czy inne zmartwienia. Jeśli dotyk jest tym głónym językiem miłości to nic nie będzie ważniejsze od np. przytulenia czy objecia w sytuacji trudu czy cierpienia.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, przedstawione języki miłości mogą duzo powiedzieć nam o drugim człowieku, kóry jest dla nas ważny i nam bliski. Może warto zastanowić się na swoim własnym językiem miłości, jeśli  jeszcze  go nie odkryłeś, a następnie porozmawiać na ten temat ze swoim partnerem/partnerką? Może właśnie 14 luty, będzie tym dniem, w którym odbędziesz jakże ciekawą rozmowę z ukochaną osobą?  Jeśli chciałbyś sprawdzić swój język miłości kliknij na poniższy link: https://5lovelanguages.com/quizzes/love-language i przekonaj się, która z form okazywania miłości jest tobie najbliższa.

Autor: Anna Jazdon

Źródło:

https://mindhealth.pl/blog/czym-jest-milosc-jak-rozpoznac-prawdziwa-milosc

https://www.esprit.com.pl/999/5-jezykow-milosci.html

Okazywanie miłości: W jaki sposób wyrażamy swoją miłość? Pięć języków miłości.