Kilka słów o dyskryminacji-o potrzebie budowy zbiorowej swiadomosci wobec nierownego traktowania

9 marca, 2022

dyskryminacja, kolorowe ludziki

Czym jest dyskryminacja i co powinniśmy o niej wiedzieć

 

Czym jest dyskryminacja? Jak rozpoznać działania o charakterze dyskryminacyjnym? Jakie bywają rodzaje dyskryminacji? To pytania, na które niejednokrotnie ciężko jest odpowiedzieć, gdyż z góry przyjmujemy, że czasy systemowej dyskryminacji są już za nami. Niestety nic bardziej mylnego.   

Dyskryminacja jest pojęciem złożonym i niesłychanie pojemnym. Najczęściej kojarzymy ją z odległymi, choć charakterystycznymi momentami historycznymi związanymi z rozwojem społeczeństwa i procesem nabywania przez ludzi pełnej podmiotowości. Dyskryminacją nazwiemy nieuzasadnione i subiektywne marginalizowanie określonych jednostek przez wzgląd na pewne przypisane im cechy. Nie byłoby w tym nic złego – każdy z nas jakieś cechy posiada, niemniej problematycznym staje się sytuacja, w której do pewnych cech ludzkich przypiszemy konkretną wartość (w tym wypadku negatywną), z którą kojarzyć będziemy człowieka oraz wszelkie podejmowane przez niego działania. Cecha ta, nie zawsze będzie czymś zależnym od ludzi. Wręcz przeciwnie – większość cech będących obiektem dyskryminacji wiązała się z samą naturą człowieka: kolorem skóry, płcią czy pochodzeniem. 

Dyskryminacja i lekcje z przeszłości

O destrukcyjnym charakterze dyskryminacji zwięźle traktują świadectwa historyczne obrazujące niejednokrotnie tragiczne „produkty” żyjących w ludziach uprzedzeń. Sama marginalizacja i uprzedmiotowienie człowieka zaprowadziły niegdyś ludzkość do ludobójstwa, czystek etnicznych i prześladowań. Przez wzgląd na skalę dyskryminacji w przeszłości oraz powszechną świadomość co do ich konsekwencji coraz częściej zapomina się o tym, że dyskryminacja jest zjawiskiem którego ludzie wciąż doświadczają na co dzień.  Dyskryminowani jesteśmy w wielu miejscach, ze strony różnych ludzi i w kontekście rozmaitych cech i sytuacji. W związku z rosnącą świadomością dotyczącą praw człowieka często podkreśla się, że dyskryminacja godzi w samą ideę tychże praw – godność.

 

Z wielowektorowości działań o charakterze dyskryminacyjnym powinna wypływać społeczna potrzeba świadomości i edukacji z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, która nie zawsze będzie przybierać formy wulgarnych i krwawych działań znanych dobrze z przeszłości.

 

Oblicza dyskryminacji

Jednakże lekcje z przeszłości okazały się niewystarczające bądź nie zostały odrobione przez wszystkich na dostatecznie wysokim poziomie. Wciąż wskazuje się na niską świadomość z zakresu wiedzy na temat dyskryminacji oraz konkretnych sytuacji, które mogą okazać się działaniami o charakterze dyskryminacyjnym. Podejmując próbę systematyzacji rodzajów dyskryminacji nie sposób nie spotkać się z przykrą refleksją płynącą z tejże próby. Otóż wydaje się, że wszystkich rodzajów dyskryminacji nie sposób jest uchwycić i sklasyfikować. Podstawą dyskryminacji może stać się praktycznie każda cecha ludzka – zarówno fizyczna jak i ta płynąca z osobowości czy samej natury. Niemniej odnosząc się do najbardziej rozpowszechnionych form należy zacząć od dyskryminacji bezpośredniej i pośredniej, czyli klasyfikacji przez wzgląd na sytuację podmiotu poddanego nierównemu traktowaniu. Podczas gdy dyskryminacja bezpośrednia odnosi się do różnego traktowania osób znajdujących się w identycznej sytuacji, tak dyskryminacja pośrednia wynika z takiego samego traktowania osób znajdujących się w innych sytuacjach.

Do katalogu najbardziej znanych rodzajów dyskryminacji, z jaką spotkać się można w różnych środowiskach np. w miejscu pracy, placówkach oświatowych, konkretnych regionach, państwach itd. najczęściej zalicza się dyskryminacje przez wzgląd na:

  • Pochodzenie rasowe i etniczne, obywatelstwo lub pochodzenie narodowe 
  • Kolor skóry 
  • Przynależność do mniejszości narodowej 
  • Płeć i orientację seksualną 
  • Niepełnosprawność 
  • Wiek
  • Wyznanie i przekonania (np. religijne, społeczne, polityczne) 
  • Język 
  • Pochodzenie społeczne (np. sytuacja materialna)

Powyższe kryteria często określa się mianem „cech chronionych”, a ich katalog bywa poszerzany o wiele innych “przedmiotów” dyskryminacji.  Zaliczyć do nich można np. ojcostwo, macierzyństwo, stan cywilny, przynależność do organizacji, rodzicielstwo nieślubnego dziecka, miejsce zamieszkania czy stopień wykształcenia. 

 

Gdzie spotykamy się z dyskryminacją i w jaki sposób się objawia?

Każde środowisko cechuje się sobie właściwymi formami dyskryminacji. Może ona mieć charakter odgórny – płynący od władzy publicznej (np. poprzez uregulowania prawne) jak i oddolny – realizowany przez społeczeństwo. Bezsprzecznie dyskryminującą może być przestrzeń fizyczna – infrastruktura nieprzystosowana do korzystania z niej przez osoby z niepełnosprawnościami czy w podeszłym wieku. Kolejnym środowiskiem w jakim można spotkać się z dyskryminacją jest szkoła i związany z nią dostęp do oświaty. Dyskryminacja przybiera formę działania wielowektorowego w każdej określonej zbiorowości. W szkole może dotknąć dzieci ze strony innych dzieci (np. przez wzgląd na status materialny), dzieci ze strony nauczycieli (np. w związku z mniejszymi postępami w nauce), ale również samych nauczycieli ze strony pracodawców (np. przez wzgląd na płeć). Z tej wielowektorowości działań o charakterze dyskryminacyjnym powinna wypływać społeczna potrzeba świadomości i edukacji z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, która nie zawsze będzie przybierać formy wulgarnych i krwawych działań znanych dobrze z przeszłości.

Autor:  Angelika Kotowicz

Źródła:

DISCRIMINATION: Discrimination contradicts a fundamental principle of human rights, materiał dostępny w internecie, http://www.eycb.coe.int/compasito/chapter_5/pdf/3.pdf (data dostępu: 28 luty 2022).

Podręcznik europejskiego prawa o niedyskryminacji, Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej, Rada Europy 2010, https://fra.europa.eu/sites/default/files/fra_uploads/1510-FRA_CASE_LAW_HANDBOOK_PL.pdf

A.Szczerba-Zawada, A. Domaradzka-Widła, Ł. Widła-Domaradzki, A. Bodnar (red.), Ochrona przed dyskryminacją w Polsce. Stan prawny i świadomość społeczna. Wnioski i rekomendacje, Warszawa 2020, https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/Ochrona_przed-_dyskryminacja_w_Polsce.pdf