#HeForShe

26 stycznia, 2022

he for she

Niechęć do feminizmu i pomysł na kampanię #HeforShe

Feminizm zawsze kojarzył się ludziom z typowo kobiecym ruchem, natomiast mężczyźni często są wrogo nastawieni do niego. Głównym celem tego zjawiska jest walka o prawa kobiet i o równość płciową. Na skutek tego wśród mężczyzn nabrała popularności opinia, że prawa te kobiety wywalczą na koszt zmniejszenia praw mężczyzn. Postrzegają prawa jako grę o sumie zerowej. Czyli tak jakby istniała ich ograniczona pula, więc jeśli kobiety zyskują więcej, to mężczyźni nieuchronnie muszą mieć ich mniej. Jeśli teraz kobiety częściej niż mężczyźni przystępują do studiów wyższych, to pewnie dlatego, że wypchnęły mężczyzn. Aby sprostać tym błędnym przekonaniom w 2014 roku powstała kampania #HeForShe, której twarzą została aktorka Emma Watson. Jest to próba zaangażowania mężczyzn do osiągnięcia poprawy sytuacji kobiet na świecie.

Dlaczego powstała kampania #HeForShe

W swoim przemówieniu do prezentacji ruchu #HeForShe Emma Watson odniosła się do tego, że sił i zaangażowania samych tylko kobiet nie wystarczy, aby zmienić sytuację dotyczącą równości płci. Aktorka nie ważyła się nazwać feministką, bo samo to słowo często było postrzegane jako zbyt radykalne wrogie dla mężczyzn. Kampania #HeForShe została powołana po to, by przedstawiciele płci przeciwnej stali  ramię w ramię z kobietami, aby zawalczyć o dobro dla obu płci. Aby przeciwstawić się też tym krzywdzącym stereotypom i normom społeczeństwa, które sprawiają, że mężczyźni żyją krócej, od kobiet, a kobiety są częściej poniżane i dewaluowane

„Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni czuć się wrażliwi. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni czuć się silni… Nadszedł czas, abyśmy wszyscy postrzegali płeć w spektrum, a nie jako dwa przeciwstawne zestawy ideałów. Jeśli przestaniemy definiować siebie nawzajem przez to, czym nie jesteśmy i zaczniemy określać siebie przez to, kim jesteśmy. Wszyscy możemy być wolniejsi i o to właśnie chodzi w #HeForShe. Chodzi o wolność”, – powiedziała Emma Watson.

 

Kampania #HeForShe została powołana po to, by przedstawiciele płci przeciwnej stali  ramię w ramię z kobietami, aby zawalczyć o dobro dla obu płci. Aby przeciwstawić się też tym krzywdzącym stereotypom i normom społeczeństwa.

Dlaczego mężczyźni powinni przyłączyć się do #HeForShe?

Pomysł, że prawa kobiet są zdobywane kosztem praw mężczyzn, jest w rzeczywistości zaprzeczeniem prawdy. Istnieje mnóstwo dowodów na to, że mężczyźni odnoszą korzyści z życia w społeczeństwach bardziej równych płci. A polityka promująca równość płci poprawia jakość życia wszystkich, nie tylko dla kobiet.

Niedawny raport WHO porównujący 41 krajów europejskich wykazał, że zdrowie mężczyzn było gorsze w społeczeństwach z niższym poziomem równości płci. Podział pracy ze względu na płeć szkodzi zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Kiedy prawa są bardziej zrównoważone, mężczyźni deklarują, że są bardziej zadowoleni z życia. W społeczeństwach, gdzie obowiązuje równość płciowa, takich jak kraje skandynawskie, najwyraźniej zarówno mężczyźni, jak i kobiety śpią lepiej. To ostatnie, odkrycie z niedawnych badań europejskich, sugeruje, że dzieje się tak nie tylko dlatego, że obowiązki związane z przebudzeniem i stres wpływają na nasz sen. Dzieje się tak również dlatego, że mężczyźni w bardziej równych społeczeństwach lepiej dbają o siebie. Warto wspomnieć, że w Islandii kampania #HeForShe jest wspierana przez państwo.

W społeczeństwach o większej równości płci mężczyźni są o połowę mniej narażeni na depresję, rzadziej popełniają samobójstwa, mają około 40% mniejsze ryzyko śmierci gwałtowną śmiercią, a nawet mniej cierpią z powodu przewlekłego bólu pleców. Dorastający chłopcy w tych krajach mają mniej dolegliwości psychosomatycznych i częściej stosują środki antykoncepcyjne. A seks? Wbrew stereotypom, jedno z badań wykazało, że mężczyźni mający partnerów feministycznych zgłaszali większą satysfakcję seksualną, podobnie jak kobiety, których partnerzy popierali feminizm.

Jak dołączyć się do #HeForShe?

Dołączyć się do kampanii #HeForShe jest bardzo prosto – wystarczy wejść na stronę internetową ruchu i kliknąć przycisk „I commit”. Jest to darmowa opcja, więc nie musisz nic wpłacać. Każdy taki przycisk zostaje wliczony do liczby zobowiązujących się i obecnie kampanie wspiera:

  • 2 270 790 osoby
  • 2 miliardy raz #HeForShe wspomina się w mediach społecznościowych co roku
  • 3 miliony aktywistów działa na rzecz kampanii rozwoju społeczeństwa różnych praw.
  • 600 milionów — obywatele reprezentowani przez globalnych partnerów kampanii.

 

Autor: 

Nataliia Shapoval