23 stycznia, 2023
Czy kiedyś zastanawiałeś/-aś się nad tym, jak mija Twój dzień? Swój czas przeznaczamy głównie na szkołę, pracę, jedzenie, oglądanie filmów czy seriali, spotkania ze znajomymi czy wypełnianie obowiązków. Jednak czy wszystkie z tych czynności wykonujesz codzienne i świadomie? To dopiero jest temat do przemyśleń! A co, jeżeli Ci powiem, że wykonywanie tak prostej czynności, jak parzenie kawy, może pozytywnie wpłynąć na Twoje życie?
Nasza codzienna rutyna często składa się z zadań, które musimy zrobić, żeby spełnić te krótko- i długoterminowe cele, które sobie stawiamy. Natomiast pomiędzy tymi produktywnymi działaniami istnieje jeszcze szereg czynności, które wykonujemy dla przyjemności (oglądanie ulubionego serialu) albo dla podtrzymywania naszych funkcji życiowych (jedzenie czy spanie).
Takie powtarzalne, codziennie lub co jakiś określony czas działania możemy nazwać rytuałem. Okazuje się, że nawet wykonywanie tak prostej czynności, jak parzenie i picie kawy, może pozytywnie wpłynąć na Twoje życie.
Wpływ codziennych rytuałów na nasze życie
Praktykowanie rytuałów może pomóc nam zapewnić pewien stopień przewidywalności niepewnej przyszłości. Powtarzalne czynności dają do zrozumienia, że życie jest stabilne, a zatem bezpieczne. Właśnie to poczucie stałości obniża poziom niepokoju.
Badania pokazują, że efekty rytuałów, które obniżają poczucie niepokoju, mogą dotyczyć prawie każdej sytuacji wywołującej stres. W jednym z eksperymentów naukowcy kazali uczestnikom, zaśpiewać piosenkę Don’t Stop Believing (zespołu rockowego Journey) przed nieznajomymi. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, z których jedna została poproszona o wcześniejsze wykonanie rytuału (w tym posypanie solą stworzonych przez siebie rysunków). Natomiast druga grupa otrzymała tylko instrukcje dotyczącą występu.
W celu określenia poziomu lęku mierzono im tętno, uczucie niepewności i wykonanie zadania. „Uczestnicy, którzy ukończyli rytuał, śpiewali lepiej, mieli znacznie niższe tętno i odczuwali mniejszy niepokój niż uczestnicy, którzy nie odbyli rytuału” – mówi Francesca Gino – autorka badania.
Jakie rytuały rzeczywiście mają znaczenie?
Aby rytuał działał z zamierzonym skutkiem, musi mieć następujące cechy – sprawiać przyjemność oraz być wykonywany w pełnej koncentracji. Jak już wiemy, w zasadzie każda powtarzalna czynność może być rytuałem. Kluczowym jest, uświadomienie sobie jego znaczenia oraz poświęcenia mu całkowitej uwagi.
Warto pamiętać, że każda czynność nie tylko parzenie kawy, ale również 15-minutowy spacer, taniec w rytm ulubionej piosenki czy kąpiel w wannie może zostać naszym rytuałem. Rodzaj czynności nie ma tutaj większego znaczenia, ważne, aby miała ona pozytywny wydźwięk właśnie dla Ciebie i nie przerodziła się w nawyk. Wynika to z tego, że nawyk jest czynnością, którą najczęściej wykonujemy bez dłuższego namysłu, automatycznie. Natomiast, jak już wspominałam, uważność, koncentracja oraz bycie „tu i teraz” podczas rytuału jest bardzo ważne, aby przynosił pozytywne skutki!
Jak uczynić świadomy rytuał częścią swojej codzienności?
- Zastanów się, podczas jakiej codziennej czynności odczuwasz spokój i pozytywne emocje? To może być coś bardzo prostego lub przeciwnie – wymagającego. Coś co codziennie robisz, a może być to zupełnie nowe, czego od dawna chciałeś/-aś spróbować (np. medytacja lub ćwiczenia oddechowe).
- Rozłóż swój rytuał na czynniki pierwsze. Pomyśl, na jakie etapy możesz go podzielić i wypunktuj kolejność każdego działania.
- Podczas wykonywania rytuału, maksymalnie się na nim skoncentruj. Bądź obecny w tym momencie wszystkimi zmysłami i odpuść sobie błądzenie w myślach, zamartwianie się. W tej chwili „cały świat może poczekać”.
To o co w końcu chodzi z tą kawą?
Załóżmy, że jednak wybrałeś to parzenie kawy. Jak z tak prozaicznej czynności uczyć swój rytuał? Po pierwsze zacznij od wyboru filiżanki, z której będziesz pił, pomyśl też nad rodzajem kawy oraz jakiego mleka dodasz (jeżeli pijesz z mlekiem);
- Bądź obecny podczas całego procesu parzenia i picia – śledź, jak mleko łączy się z napojem, poczuj jego aromat, piankę, temperaturę naczynia, którego używasz;
- Skup swoją uwagę na smaku – poczuj każdą jego nutę;
- Bądź obecny nawet po wypiciu kawy, podczas mycia;
- Twój rytuał kończy się wraz z zamknięciem szafki z umytym naczyniem.
Pamiętaj, że …
To Ty decydujesz, jak będzie przebiegać Twój rytuał i w jaki sposób go przeprowadzisz. Najważniejsze jest, aby czerpać przyjemność z każdej nawet najmniejszej lub najbanalniejszej jego części oraz robić to regularnie, by móc cieszyć się rezultatem – poprawą samopoczucia i jakości życia.
Powodzenia w odnajdywaniu własnej oazy spokoju i przyjemności! 🙂
Autorka: Nataliia Shapoval
Korekta: Anna Jazdon
Źródło:
1. https://www.bbc.com/future/article/20210914-how-rituals-help-us-to-deal-with-uncertainty-and-stress