26 kwietnia, 2021

Poczucie pewności siebie jest fundamentem każdego sportowca, ale prawda jest też taka, że powinno być fundamentem każdego z nas. Pewność siebie to cecha, która pozwala zmierzyć się z wyzwaniami i nowymi, czasem niesprzyjającymi, okolicznościami w naszym życiu. To podróż przez samoakceptację, zaznajomienie się ze swoimi mocnymi i słabymi stronami. Wpływa na asertywność, dobór towarzystwa, a także odpowiednio koreluje z otwarciem się na nowe doświadczenia. Jak zatem polepszyć samoocenę i wzmocnić poczucie własnej wartości?
Stwórz listę osiągnięć
Jednym ze sposobów jest stworzenie listy swoich osiągnięć. Technika wykonania takiej rozpiski jest dowolna. Możesz sporządzić ją ręcznie na kartce lub komputerze. Poszczególne podpunkty wypisz od myślników, w formie tabelki, listy, zrób mapę myśli albo wymień je w tekście ciągłym. Każdy z nas ma odmienne dokonania, z przeróżnych dziedzin. Należy pamiętać, że sukces to nie tylko kawałek złotego lub srebrnego medalu! Wygrana niejedno ma imię. Osiągnięciem może być wszystko, co sprawiło, że byliśmy z siebie zadowoleni, dumni ze swoich działań. Warto zadbać o to, by w chwili słabości mieć taką listę przy sobie. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, ile już zdziałaliśmy w swoim życiu i jak wyglądała nasza kręta droga ku powodzeniu. Lista osiągnięć pozwoli zdać sobie sprawę z siły, jaka w nas drzemie, pobudzi do działania, zwiększy motywację i poprawi samoocenę.
Zwróć uwagę na swoje atuty
Inną metodą budującą pewność siebie jest wypisanie 30 atutów na swój temat. Tak, trzydziestu! Dla większości z nas zadanie to może wydawać się nie lada wyczynem. Domyślnie przyczyną takiego podejścia jest kultura lub środowisko, w którym się wychowaliśmy. W Polsce dominuje przekonanie, że mówienie o swoich zaletach jest czymś negatywnym, na wzór przechwalania się. Ludzie są zdecydowanie bardziej skłonni mówić o swoich wadach. Tymczasem to właśnie zalety dowartościowują nas i są świetnym materiałem budowania pewności siebie. Warto pamiętać, że między pewnością siebie a narcyzmem jest granica. Osoba pewna siebie nie musi od razu być w siebie zapatrzona. Może natomiast być świadoma swoich możliwości i niezłomnie realizować swoje cele.
Jeśli zaczniemy myśleć o sobie dobrze, będziemy przekładać tę pozytywność na naszą codzienność i otoczenie. To z kolei sprawi, że ludzie dookoła nas postrzegać nas będą jako sympatycznych i ciekawych. Zalety zostaną naszą wizytówką, a pewność siebie znacząco rozkwitnie.
Trening wdzięczności
W ostatnich czasach w poruszanej kwestii bardzo popularny stał się trening wdzięczności, który jest rewelacyjną techniką dla naszego samorozwoju. Polega on na prowadzeniu osobnego dziennika, w którym co wieczór spisuje się listę rzeczy z danego dnia, za które odczuwa się wdzięczność. W budowaniu poczucia pewności siebie możemy śmiało wykorzystać tę metodę, spisując co wieczór podsumowanie, z jakiego powodu byliśmy z siebie zadowoleni, z jakiego osiągnięcia jesteśmy dumni w konkretnym dniu. Wbrew pozorom, taka lista nie musi być wcale długa ani pisana na siłę. Wystarczy dodać nawet jedną pozycję dziennie, by po całym tygodniu naszym oczom ukazała się lista wdzięczności i prawdziwy powód do poczucia satysfakcji z samego siebie!
Chcesz dowiedzieć się wiecej, w jaki sposób praktykować wdzięczność w codziennym życiu? Przeczytaj ten wpis!
Pewność siebie – podsumowanie
Bez wątpienia pewność siebie powinna być nierozerwalną częścią naszego charakteru. Ćwiczenie poczucia własnej wartości oraz skuteczności wpływa na nasze zachowanie, zaangażowanie, chęci, morale, uczucia, relacje z innymi ludźmi. Dlatego tak ważne jest, aby stale przełamywać słabości, stawać się jeszcze silniejszym i pewnym siebie człowiekiem!
Autor: Jagoda Rumniak
Korekta: Ewa Rzepecka
Źródła:
1. https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/jak-zbudowac-pewnosc-siebie-wskazowki-psychologa/k9z1nyh