22 kwietnia, 2025

Myśląc o problemach z jakimi mierzymy się współcześnie, warto zwrócić uwagę na uzależnienia. Prawdopodobnie w swoim życiu napotkałeś choć jedną osobę uzależnioną od jakieś substancji psychoaktywnej. Czy wiesz, że możemy uzależnić się nie tylko od substancji ale też od czynności? Co ciekawe rozwój cywilizacyjny ( w tym rewolucja cyfrowa) przyczyniły się do powstania wielu z nich. W artykule przedstawimy 3- argumenty, które pokażą, że e-uzależnienia możemy uznać za problem obecnych czasów.
Argument 1
Myśląc o e-uzależnieniach wpierw należy wspomnieć, że zaliczamy je do uzależnień behawioralnych. Jest to dość istotne gdyż definiowane są jako: „przymus wykonywania pewnej czynności, takiej jak dokonywanie np. zakupów, praca czy hazard. Realizacja tych czynności wiąże się z odczuwaniem przyjemności u osoby uzależnionej, a to prowadzi do pojawienia się obsesyjnej chęci do powtarzania danej czynności”. Jeśli spojrzymy na takie czynności jak korzystanie z Internetu, granie w gry, czy częste sprawdzanie wiadomości na telefonie, to możemy współcześnie zaobserwować, w wielu przypadkach, że te czynności są wykonywane w sposób kompulsywny (niekontrolowany).
Osoby zajmujące się tą tematyką badawczo, zwracają uwagę, że pojawienie się smartfonów, tabletów, komputerów czy gier wideo przyczyniły się do pojawiania się tego typu wzmożonych zachowań, a co za tym idzie negatywnych skutków dla zdrowia. Badania przeprowadzone przez Państwowy Instytut Badawczy (raport Nastolatki 3.0) pokazują, że co trzeci nastolatek może być lekko uzależniony od urządzeń elektronicznych, a wśród trzech na stu problem jest wyraźny.
Argument 2
E-uzależnienia mają poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Mogą pojawić się takie problemy jak: depresja, lęki czy zaburzenia snu. Ponadto, nadmierne korzystanie z Internetu może prowadzić do izolacji społecznej, osłabienia relacji międzyludzkich, a także pogorszenia zdolności do koncentracji i radzenia sobie w realnym życiu. W XXI wieku te problemy stają się coraz bardziej powszechne, co sprawia, że e-uzależnienia stają się istotnym wyzwaniem dla społeczeństw.
Argument 3
Badania prowadzone w Polsce, przez między innymi Uniwersytet Warszawski i Instytut Psychologii, pokazują, że problem e-uzależnień dotyczy coraz większej liczby Polaków, szczególnie młodych ludzi. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, 30% polskich nastolatków przyznaje się do problemów z nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych, co może prowadzić do uzależnienia. Warto nadmienić, że czas izolacji w trakcie pandemii mogł równiez przyczynić się rozpowszechnienia nadużywania technologii.
Jak minimalizować negatywne skutki?
Myśląc o e-uzależnianiach może zastanawiasz się, co należałoby zrobić aby ich uniknąć? Podpowiedź co zrobić uzyskasz zapoznając się między innymi z książką Magdaleny Bigaj „ Wychowanie przy ekranie” Jak przygotować dzieci do życia w sieci? Autorka w sposób jasny i ciekawy charakteryzuje sytuację współczesnych dzieci i ich nie koniecznie „współczesnych rodziców” wychowanych w zupełnie innych realiach cyfrowych. Niezależnie ile masz lat, ta pozycja wiele wyjaśnia i daje wskazówki jak nie stać się cyfrowym niewolnikiem i zabdać o swój jak i całej rodziny dobrostan cyfrowy.
Podsumowanie
Przetoczone argumenty pokazują, że e-uzależnienia, nie są problemem odległym. Lekarze, psychiatrzy czy psychologowie zwracają uwagę, że korzystanie z technologii głównie w grupie najmłodszych użytkowników jest niekorzystne dla ich zdrowia nie tylko fizycznego ale i psychicznego. Warto zatem podjąć refleksję nad tym co my dla własnego zdrowia możemy zrobić by uniknąć negatywnych skutków korzystania z technologii.
Jeśli spodobał ci się powyższy artykuł a 3 przytoczone argumenty przekonały cię, że e-uzależnienia są teraźniejszym problemem, daj znać w komentarzu jakie są twoje doświadczenia i czy wcześniej szukałeś informacji na ten temat.
Autor: Ania Jazdon
Źródło: