5 sierpnia, 2021

Praca jest ważną częścią życia człowieka. Jest ona nie tylko sposobem na zdobycie pieniędzy niezbędnych do życia. Przede wszystkim, rozwija nasze ambicje – stawiamy sobie cele i dążymy do jak najszybszego ich spełnienia. Sukces w pracy przynosi nam ulgę i poczucie własnej wartości. Dążąc do uzyskania pozytywnych wyników, często poświęcamy pracy cały swój czas, ignorując dbanie o wypoczynek. Stopniowo taka sytuacja na pewno przyczyni się do utraty produktywności i pogorszenia rezultatów naszych działań. Niewątpliwie, są to oznaki zmęczenia emocjonalnego i fizycznego. Co więcej, lekceważenie tych symptomów może skutkować wypaleniem zawodowym.

Troska o własny wypoczynek jest bardzo istotna. Niestety, czas wolny często błędnie utożsamia się z lenistwem. Podczas przeglądania mediów społecznościowych, obserwujemy wizerunki ludzi produktywnych i ciągle zajętych „czymś korzystnym”. To stwarza u nas mylne przekonanie, że nikt tak naprawdę nie potrzebuje wypoczynku. Jako rezultat, odbieramy sygnały naszego organizmu o braku energii jako bezczynność.

Dlaczego stronimy od wytchnienia?

Wypoczynku często unikamy przez poczucie winy. W efekcie nawet nasz wolny czas poświęcamy myślom o pracy i nadrabianiu zaległych spraw. W odprężeniu przeszkadza też perfekcjonizm, przez który ciągle pragniemy ulepszać wyniki i osiągnąć sukces. 

Dodatkowo  niektórzy mogą po prostu bać się „nicnierobienia”, czyli pozostania ze sobą sam na sam. Innymi słowy, większość z nas nie wie, czego tak naprawdę potrzebuje. Dotyczy to tego co dostarcza nam przyjemność i jakie są nasze zainteresowania. 

Pozostali mogą też stosować ucieczkę do pracy jako mechanizmu obronnego. Często jest to ochrona przed złą sytuacją rodzinną lub problemami w innych sferach życia. W takiej sytuacji sama myśl o wypoczynku wywołuje niechęć i lęk przed stawianiem czoła tym problemom.

Lenistwo a wypoczynek

Jaka więc jest różnica pomiędzy lenistwem a niezbędnym odpoczynkiem? Lenistwem nazywa się niechęć podejmowania żadnego wysiłku, która występuje jednocześnie ze znużeniem. Mimo to, lenistwo często odczuwamy nawet wtedy, gdy zwyczajnie dbaliśmy o wypoczynek. Wiąże się to z poczuciem winy, gdy nie zajmowaliśmy się przedtem żadną czynnością związaną z pracą. 

Jednakże, dbanie o odpoczynek dostarcza przyjemnych emocji i poczucia zrelaksowania. Po prawidłowo odbytym wypoczynku człowiek odzyskuje stracone siły i odczuwa chęć powrotu do pracy.

Jak zadbać o skuteczny wypoczynek?

Aby odpowiednio zaplanować czas na odzyskanie energii, należy zadać sobie kilka pytań. Trzeba najpierw spojrzeć wewnątrz siebie oraz zastanowić się, czym tak naprawdę chciałbyś się zajmować. Pamiętaj, że naprawdę skuteczny odpoczynek charakteryzuje się zmianą obszaru działalności. Krótko mówiąc, polega na całkowitym odcięciu się od obowiązków zawodowych i nawet myśli o nich. Zakazane jest więc sprawdzanie skrzynki mailowej czy odbieranie telefonów z pracy. Dla zaawansowanych zaleca się pełne wyciszenie się i rezygnację z korzystania ze smartfonu i komputera. Aby pozwolić umysłowi zresetować się i odzyskać resursy trzeba ograniczyć bombardowanie go bodźcami do minimum.

 Na co w takim razie poświęcić  wolny czas? Można zajmować się czymkolwiek, co przynosi zadowolenie i nadmiernie nas nie obciąża. Może to być:

  • czytanie,
  • oglądanie filmu,
  • słuchanie muzyki,
  • spędzanie czasu z bliskimi,
  • uprawianie sportu,
  • spacer itd.

Warto jednak pamiętać o zasadzie niepodejmowania jednocześnie kilku działań, a skupienie się na czymś konkretnym. Specjaliści stwierdzają, że nawet pół godziny takiego odpoczynku dziennie pozwoli zredukować uczucie zmęczenia. Dzięki temu można odzyskać motywację do podejmowania działalności zawodowej.

Wypoczynek w pracy

W czasie pracy też warto organizować sobie kilka krótkich chwil wypoczynku co 1-2 godziny. Można uciąć sobie krótką pogawędkę o niczym z kolegą lub po prostu bezmyślnie popatrzeć w okno. Takie krótkie przerwy potrafią znacznie poprawić koncentrację i zapobiegać rozproszeniu uwagi. Aby nie zapominać o odpoczynku, można korzystać z licznych aplikacji na smartfon, które dzielą czas na różnej długości interwały. Wtedy dłuższy z nich poświęca się na pracę, a krótszy – na relaks. Później aplikacja sama informuje o ich zakończeniu dźwiękiem lub wibracją.

Jak zaplanować wolny czas?

Planując dłuższy urlop, warto przygotować się do niego, przekazując komuś ze współpracowników swoje obowiązki. Oczywiście, jeżeli jest to możliwe, warto skończyć wszystkie rozpoczęte projekty i nadrobić zaległe sprawy. Przede wszystkim, najlepiej przełączyć skrzynkę mailową na autoresponder, który będzie informować o nieobecności w pracy.

Warto zrozumieć, że nie musisz mieć szczegółowego planu działań. W tym czasie masz pełną swobodę zajmować się tym, na co będziesz tylko miał ochotę (poza pracą i innymi męczącymi Cię obowiązkami). Dlatego, na czas odpoczynku najlepiej zmienić swoje warunki życiowe. Możesz całkowicie odciąć się od zwykłej codzienności, na przykład wyjeżdżając poza miasto lub za granicę.

Na początku może być Ci trudno uniknąć poczucia winy. Jednakże z czasem warto nauczyć się pozwalać sobie na dbanie o skuteczny odpoczynek, bez wyrzutów sumienia. Z pewnością, kiedy zobaczysz pierwsze rezultaty w postaci  zwiększenia produktywności, będzie Ci to przychodzić coraz łatwiej.

Autor: Nataliia Shapoval

Korekta: Paulina Rzeszutek

Źródło:

  1. https://superflavon.eu/odpoczynek