Zdjęcie wspólne uczestników wymiany Interkultural Dialogue

Nauczyłam się więcej o kulturze arabskiej, świętowaniu Ramadanu, przyrządzaniu dań z Jordanii, Egiptu, Norwegii i Niemiec…

Z projektu wyniosłam niezapomniane doświadczenia, poznałam ludzi z innych kultur, zawarłam znajomości na całe życie, miałam możliwość świętowania Ramadanu po raz pierwszy w życiu. Nauczyłam się więcej o kulturze arabskiej, świętowaniu Ramadanu, przyrządzaniu dań z Jordanii, Egiptu, Norwegii i Niemiec. Spotkałam niesamowitych, otwartych młodych ludzi.

Jedzenie było bardzo dobre, szczególnie podobał mi się dzień, w którym każdy przyrządzał swoje dania kulturowe. Bardzo podobało mi się zaangażowanie naszych zagranicznych kolegów w robienie z nami pierogów. Największa bariera była dla mnie różnica kulturowa jednak została ona złamana po pierwszym dniu, następnie nie miałam już żadnych widocznych barier.
Jestem wdzięczna za możliwość udziału w projekcie i możliwość nawiązania znajomości na całe życie.
Uważam, że każdy powinien korzystać z szansy jaką jest wyjazd na Erasmusa. Jest to okazja nie tylko do nauki języka czy zwiększenia swojej wiedzy w temacie konkretnego projektu, ale także okazja do poznania niesamowitych osób i podzielenia się z nimi swoją kulturą.

Zuzanna, 23 lata, wymiana młodzieżowa w Mörfelden-Walldorf ,,Intercultural Dialog”

Zuzanna-Neubauer-zdjęcie

Podczas wyjazdu do Frankfurtu, a konkretnie do miasta Morfelden-Walldorf, miałam okazję poznać osoby z czterech krajów: Norwegii, Niemiec, Jordanii i Egiptu. Mimo wielu kulturowych różnic wszyscy okazali się niezwykle mili i otwarci….

Projekt Intercultural Dialogue był moją pierwszą wymianą młodzieżową i niezmiernie się cieszę, że postanowiłam wziąć w niej udział, z  uwagi na masę doświadczeń, jakie wyniosłam z tego projektu. Podczas wyjazdu do Frankfurtu, a konkretnie do miasta Morfelden-Walldorf, miałam okazję poznać osoby z czterech krajów: Norwegii, Niemiec, Jordanii i Egiptu. Mimo wielu kulturowych różnic wszyscy okazali się niezwykle mili i otwarci. Z chęcią i entuzjazmem odpowiadali na nasze pytania, nawet te bardziej kontrowersyjne dotyczące religii lub popularnych stereotypów kulturowych.

Byłam pod ogromnym wrażeniem poziomu prezentacji kulturowych każdej z drużyn. Wszystkie były dopracowane, przepełnione mnóstwem ciekawostek i dodatkowych aktywności, które motywowały do wspólnej zabawy i integracji. Podczas prezentacji mieliśmy okazję spróbować przepysznej aromatycznej herbaty oraz prażonych pestek arbuza- kto by pomyślał, że będą takie smaczne!

Jestem niezwykle wdzięczna za wszystkie zebrane doświadczenia i tydzień przepełniony różnorodnymi aktywnościami- bardzo ciepło wspominam wycieczki do pobliskich miast takich jak Frankfurt nad Menem, Wiesbaden, a w szczególności podróż do niezwykle urokliwego miasteczka Bingen nad Renem.

Po tym projekcie czuje ogromną motywację do dalszego rozwoju językowego!

Marta Szakiel, 22 lata, wymiana młodzieżowa w Mörfelden-Walldorf,,Intercultural dialog”

Marta Szakiel-zdjęcie

Była to również świetna okazja do zaprezentowania Polski, kultury słowiańskiej i wielu innych rzeczy, które zazwyczaj pomijamy podczas polskiego wieczoru kulturowego. Był to mój pierwszy projekt z krajami spoza Europy i byłam pozytywnie zaskoczona pytaniami oraz zainteresowaniem jak to wszystko u nas wygląda…

Projekt Intercultural Dialog był zupełnie inne niż wszystkie, w których miałam okazję uczestniczyć do tej pory!:) Zamiast standardowych zajęć czy warsztatów, większość czasu spędziliśmy wspólnie we Frankfurcie i okolicznych miastach. Odwiedzaliśmy muzea, graliśmy w piłkę w parku czy po prostu spacerowaliśmy z kawką po mieście! Była to miła odmiana i pozwoliła nam naprawdę dobrze się zintegrować ;D

Tydzień spędzony w Niemczech był bardzo pozytywny i pełen długich rozmów. Głównym celem wymiany było poznanie kultury krajów uczestniczących i dokładnie tak było. Dowiedzieliśmy się naprawdę sporo o Norwegii, Niemczech, Jordanii i Egipcie. Mieliśmy okazję poznać trochę historii, tradycyjnych gier, tańców, a nawet spróbować przekąsek (np. pestek arbuza, które jedliśmy jak słonecznik czy naleśników z dżemem i norweskim żółtym serem). Teraz już znamy więcej ładnych miejsc w Jordanii niż Petra, wiemy co zjeść w Egipicie oraz to, że w Norwegii namioty można rozbijać praktycznie wszędzie. ;P W tym miejscu pochwalę mój polski team, że wygraliśmy praktycznie każdego Kahoota dotyczącego wiedzy o innych krajach <3.
Była to również świetna okazja do zaprezentowania Polski, kultury słowiańskiej i wielu innych rzeczy, które zazwyczaj pomijamy podczas polskiego wieczoru kulturowego. Był to mój pierwszy projekt z krajami spoza Europy i byłam pozytywnie zaskoczona pytaniami oraz zainteresowaniem jak to wszystko u nas wygląda. Jeden dzień poświęciliśmy również na gotowanie, co okazało się super pomysłem! I mimo wszelkich trudności, serio, brak białego sera w sklepach był największym zaskoczeniem projektu :< . Zdobycie miejsca w kuchni przy tylu osobach chcących coś ugotować również nie było łatwe ;P Jednak udało nam się zrobić pierogi! (ze szpinakiem, ale to zawsze coś;D) Spróbowałyśmy również wielu ciekawych dań, których nazw nie pamiętam :< ale gwarantuję, że były pyszne! Podsumowując ludzie i atmosfera na wymianie były super i bardzo miło wspominam ten czas :D.

Projekt był bardzo dobrze koordynowany ze strony LEVEL UP. Duże podziękowania dla Nadii, za przypominanie o wszystkich deadlinach i cierpliwość, mimo że wysyłałyśmy wszystko w ostatniej chwili! ;D

Dominika Pastuszka, 23 lata, wymiana młodzieżowa w Mörfelden-Walldorf- ,,Intercultural dialog”

Dominika Pastuszka-zdjęcie

Jadąc na projekt, nie miałam żadnych oczekiwań, zwłaszcza wobec tego, jakich ludzi poznam. Okazało się, że ludzie, z którymi przyszło mi żyć przez ponad tydzień, są grupą wspaniałych, młodych ludzi, którzy mają podobne zarówno cele życiowe, jak i pytania dotyczące odmiennych kultur…

Trudno jest opisać, podzielić się doświadczeniami z projektu w kilku zdaniach. Myśląc o nim, pierwszą rzeczą, która przychodzi mi do głowy, jest doświadczenie, które wyniosłam. Zetknięcie się po raz pierwszy z obcymi kulturami na tak długi czas, skutkuje zburzeniem wszelkich przeświadczeń nt. obcych kultur, które bardzo często są implikowane w społeczeństwach od wielu lat. Nauczyłam się na pewno tego, aby być jeszcze bardziej wyrozumiałą w kontekście różnic kulturowych.
Jadąc na projekt, nie miałam żadnych oczekiwań, zwłaszcza wobec tego, jakich ludzi poznam. Okazało się, że ludzie, z którymi przyszło mi żyć przez ponad tydzień, są grupą wspaniałych, młodych ludzi, którzy mają podobne zarówno cele życiowe, jak i pytania dotyczące odmiennych kultur.
Każdy z nas był inny pod względem etnicznym czy charakteru (temperamentu) jednakże, po pierwszych dwóch dniach dogadywaliśmy się bez przeszkód. Każdy wykazywał się wysokim szacunkiem względem drugiej osoby, bez względu na pochodzenie itp. Organizacja LEVEL UP w mojej opinii wykazała się wysokim profesjonalizmem. Jako grupa, zawsze mogliśmy liczyć na szybką oraz sprawną pomoc.

Chciałabym podziękować każdej osobie, która była zaangażowana w organizację projektu. Wspomnienia z projektu zostaną ze mną do końca życia oraz są dla mnie arcyważnym doświadczeniem, które jest istotne dla mojej przyszłej kariery zawodowej.

Uważam, że, każda młoda osoba powinna chociaż raz w życiu zostać uczestnikiem takiego projektu! Prawdziwe, empiryczne zetknięcie się z kulturami, zwłaszcza odległych kręgów, skutkuje zburzeniem wszelkich, mocno zakorzenionych przeświadczeń. Wytwarza się nowy obraz danych kultur, jak i również osób z nich pochodzących, który jest wolny od wszelkich stereotypów czy też stygm. Niepowtarzalne doświadczenie zmienia uczestnika, a znajomości zawarte podczas projektu są kontynuowane dzięki czemu nadal istnieje możliwość wymiany kulturowej oraz utrwalania już i tak, mocnych relacji.

Agata Twardy, 20 lat, wymiana młodzieżowa w Mörfelden-Walldorf– „,,Intercultural Dialog”

Agata Twardy-zdjęcie