Znaczenie kobiet w różnych kulturach

Autor: Hanna Goska

Rola kobiet w społeczeństwie ulegała wielu zmianom na przestrzeni lat — bynajmniej nie w negatywnym kontekście. Przedstawicielki płci pięknej dzielnie walczyły o swoje prawa, jednocześnie zacierając linie podziału w kontekście chociażby zawodów; należy jednak pamiętać, że sytuacja może prezentować się zupełnie inaczej na drugim końcu globu. W dalszym ciągu bowiem istnieją społeczeństwa, w których przekłada się domowe ognisko ponad rozwój zawodowy. Dziś przedyskutujemy temat tego, jakie role odgrywają — bądź odgrywały — kobiety w różnych kulturach. 

Biorąc pod uwagę równe stulecie, największe zmiany zaszły przede wszystkim na terenie Europy oraz Stanów Zjednoczonych za sprawą trwających konfliktów zbrojnych (tj. wojen światowych). Kiedy większość mężczyzn znalazła się na froncie, kobiety musiały odłożyć na bok część domowych obowiązków i zabrać się za zawody, które jeszcze parę lat temu uważano za stricte „męskie”. Naturalnie rzecz biorąc, zmiany te utrzymały się w kontekście nie tylko zawodu, ale także głosowania (do którego Polki otrzymały prawo w 1918 roku) oraz wychowywania dzieci. Co więcej, szczególnej transformacji uległa moda: w latach 20. XX wieku popularne stały się proste kroje, krótkie włosy i papierosy, które wcześniej uważano za typowo męski luksus. Można powiedzieć, że na dzień dzisiejszy większe podziały nie istnieją, dzięki czemu każda kobieta może obrać swoją indywidualną ścieżkę — dla jednej z nas priorytetem będzie kariera, a dla drugiej rodzina. I obie drogi są okej! 🙂 

Zupełnie inaczej jest w społeczeństwach plemiennych, które wciąż istnieją chociażby na terenie Afryki. To właśnie w nich w dalszym ciągu praktykuje się podział ról na wojowniczych mężczyzn i opiekuńcze kobiety, zajmujące się domem. Jednym z takich plemion są wiodący półkoczowniczy tryb życia Masajowie, gdzie do tej pory gloryfikuje się rolę mężczyzny oraz poligamię; nie należy także zapominać o praktykach takich jak arnażowane małżeństwa czy rytuały obrzezania, które nierzadko są szkodliwe dla kobiecego zdrowia. Co więcej, wśród plemiennych kobiet powszechne są nietypowe „zabiegi”, w skład których wchodzą tatuaże i biżuterie powiązane z tradycją danego ludu. Klasycznym przykładem będzie grupa Kayan z Tajlandii, gdzie za symbol kobiecości uznaje się złote obręcze wydłużające szyję, nakładane już w dzieciństwie.

A co z matriarchatem? Jak się okazuje,takie społeczeństwa także istnieją! Położona w Kenii wioska Umoja to społeczność złożona w stu procentach z kobiet — rola mężczyzn kończy się tam na prawie do odwiedzin, i nic ponad to. Oprócz matriarchatu, Umoja znana jest także jako azyl dla ofiar przemocy domowej oraz osób, które straciły dach nad głową. Innym przykładem jest chińska grupa etniczna znana jako Mosuo, gdzie to kobiety posiadają prawo do dziedziczenia — zarówno majątku, jak i nazwiska. To tam także istnieje motyw „przechodniego małżeństwa” popieerającego częstą rotację partnerów, wierząc że ślub nie jest szczególnie potrzebną formalnością. Kobiety wyrażające chęć ustatkowania się są tam dość nietypowym zjawiskiem.

Przykładów tego jak różnie wygląda życie kobiet na całym świecie jest wiele. Każda społeczność jest inna, a to czy ich struktura ulegnie zmianie jest zagadką, którą rozwiązać może jedynie czas. My wiemy jednak, że wszystkie kobiety są na swój sposób wyjątkowe. 🙂

Autor tekstu: 

Aleksandra Sokół