Cześć! Tu ponownie ja! Postanowiłam podzielić się z

Wami moim spostrzeżeniem “po weekendowym”.

Otóż, w piątek zostałam poproszona o

zaproponowanie jakiś ciekawych, kreatywnych sposób

na spędzanie czasu, a że za bardzo nie miałam weny (i

chciałam jak najszybciej się z tym uporać)

postanowiłam poszukać inspiracji w Internecie… 

I to był błąd! Czy ktoś naprawdę uważa, że wspólne

oglądanie zdjęć w albumach, czytanie książki,

oglądanie filmów na netflixie czy granie w planszówki

jest KREATYWNYM spędzaniem wolnego czasu? No,

nie!

Moje “pójście na łatwiznę” zakończyło się tym, iż zrobiłam całą listę prawdziwie kreatywnych sposobów na nudę, które świetnie się sprawdzą w trakcie kwarantanny, kiedy mamy dość ograniczone możliwości.

  • Pomaluj swój świat!

Zaczynamy od absolutnego hitu ostatniego czasu. Polecane jest ono głównie osobom, które są beztalenciem plastycznym (mam nadzieję, że jest nas więcej). Zabawa polega na zakupie (no niestety, tym razem nasza aktywność wiąże się z kosztami) gotowego obrazu (w zestawie są farby i pędzle). Na rynku jest wiele obrazów do wyboru, zatem możemy kierować się tym co jest dla nas najatrakcyjniejsze. Zabawa jest o tyle fajna, że nie dość, że nas odstresuje, zajmie nam czas, to jeszcze jej efektem będzie obraz, który świetnie ozdobi wnętrze naszego domu lub sprawdzi się w roli prezentu dla bliskiej nam osoby. 

Jeśli obraz to dla Was za dużo jak na początek, to alternatywą do tego działania, może być kolorowanka antystresowa dla dorosłych. 

  • Stwórz własne memy!

Zgadzam się z tym, że propozycja ta wywołuje uśmiech na twarzy i na pierwszy rzut oka wydaje się nieco infantylna. Nic bardziej mylnego! Tworzenie memów jest naprawdę świetną zabawą! Mało tego, tworzenie dobrych memów jest nie lada wysiłkiem intelektualnym – wymaga znajomości języka (użycie presupozycji, zabawy słowne, dwuznaczności), wyszukania odpowiedniego zdjęcia lub przygotowanie grafiki, a w niektórych sytuacjach, również sarkazmu i złośliwości. Kolejnym atutem tej aktywności jest łatwa dostępność do narzędzi – obecnie na rynku jest wiele różnych programów do tworzenia memów (większość jest darmowa) – Mematic – the Meme Maker, Meme Creator, Memasik: stwórz swoje memy i wiele innych. Także znajdźcie coś co najbardziej Wam odpowiada i do dzieła!

  • A może zaprojektuj własną planszówkę?

Planszówki są świetną alternatywą do gier komputerowych, poprawiają relacje międzyludzkie (te w realu) i rozwijają nas. Jednakże, często szkoda jest nam wydać ponad 100 zł na jedną planszówkę, a granie ciągle w te same nie jest wystarczająco atrakcyjne. 

 

W tym wypadku rozwiązanie jest jedno – trzeba zrobić swoją grę. Z doświadczenia powiem, że większa zabawa jest przy tworzeniu planszówki, niż przy graniu w nią. Oczywiście, nie trzeba robić tego samemu. Wręcz przeciwnie, im więcej osób, tym lepsza atmosfera. Plusem takiej aktywności jest fakt, że zajmie ona nam nie jedno spotkanie ze znajomymi, a dwa. 😉

  • Daj drugie życie starym meblom

Jednym z ciekawszych rozwiązań (przynajmniej dla mnie) na ciągnące się w nieskończoność popołudnia jest dawanie drugiego życia starym przedmiotom, w tym przypadku meblom. Nie dość, że jest to działanie proekologiczne (zamiast wyrzucać, odrestaurowujemy i tym samym redukujemy ilość śmieci) i niezwykle zajmujące. Podejmując się takiej aktywności, nie trzeba być specjalistą od renowacji ani uzdolnionym artystą. Oczywiście umiejętności plastyczne i wiedza teoretyczna ułatwiają pracę, ale nie są niezbędne. W telewizji czy w internecie można znaleźć wiele porad, patentów i inspiracji na tego typu działalność! Wystarczy poszukać.  

 

  • Urban exploration

Jak już nie dajecie rady w domu, nie macie dokąd się udać (bo ile można chodzić po galeriach) warto spróbować czegoś nowego. Z pomocą tu przychodzi urban exploration, czyli zwiedzanie opuszczonych (czasem nawiedzonych) miejsc w naszej okolicy, i nie tylko! Ze względów bezpieczeństwa, na taką wyprawę najlepiej udać się dużą grupą (znowu sposób na spędzenie czasu ze znajomymi) i wybrać miejsce, które nie grozi zawaleniem. Doradzam też wybrać się do takiej miejscówki, kiedy jest jeszcze relatywnie widno. 🙂 Co zyskujecie? Na pewno dobrą przygodę, zapewne dużo emocji, całkowicie darmowe zwiedzanie historycznego budynku. 

  • Video clip Time

W marcu, na samym początku naszego domowego zniewolenia, wśród artystów popularne było nagrywanie teledysków w przestrzeni swoich domów lub z udziałem fanów (fani wysłali krótkie nagrania do wybranej piosenki). Co byście powiedzieli na przeniesienie tego co robią artyści do swojego własnego życia? 

 Jest to jak najbardziej możliwe! Wystarczy zaprosić swoich przyjaciół, wybrać swoją ulubioną piosenkę, wpaść na jakiś koncept swojego teledysku – może być nawet najgłupszy na świecie (z doświadczenia wiem, że te najgłupsze pomysły wiążą się z najlepszymi efektami) – i go nagrać. Nie trzeba mieć do tego camery go pro ani nawet najnowszego iPhona. Wystarczy odrobina kreatywności, dobrej woli i nawet najgorszej jakości sprzęt, nie popsuje Wam zabawy ani nie zmieni tego, że Wasze dzieło będzie absolutnie unikalne!

 

  • A może tematyczna domówka?

Nie możemy iść do naszego ulubionego pubu, klubu czy restauracji, ale to nie oznacza, że mamy zapomnieć o kulturalnych spotkaniach w gronie bliskich przyjaciół. 

Alternatywą do życia na mieście, jest zabawa w domu. Po co zapraszać kumpli na kolejną  nudną popijawę? Lepiej wysilić siebie i zmusić ich do wysiłku organizując tematyczną imprezę. 

 W tym celu potrzebna nam będzie odpowiednia scenografia (można samemu ją zaprojektować), odpowiednie przekąski, wyszukane stroje i wymyślenie jakiejś ciekawej atrakcji. Nie trzeba się nie wiadomo jak zapożyczać, żeby wszystko zorganizować – wystarczy stosować kreatywne rozwiązania i poprosić gości o pomoc i zaangażowanie. 

Liczę, że udało mi się Was choć odrobinę zainspirować do działania. Gdybyście chcieli się podzielić własną inwencją twórczą na kreatywne działania w dzisiejszym dziwnym świecie, piszcie do nas w komentarzach 😉

 

Autor tekstu: Kamila Walczak