Autor: Hanna Goska

    Jest wiele osób, które lubią wspominać — przeglądając rodzinne zdjęcia, stare prezenty lub sentymentalne notatki w zeszytach ze szkoły średniej. To wszystko ma w sobie jeszcze więcej magii, kiedy dodamy szczyptę artystycznej inicjatywy. Scrapbooking w głównym zamierzeniu polega na własnoręcznym tworzeniu albumów, w których później przechowuje się fotografie oraz pamiątki. Choć jest on dość popularnym trendem ostatnich lat to jego korzenie sięgają aż do XV wieku, kiedy to zakładano książki służące do przechowywania przepisów, notatek lub nawet biletów. Kilka wieków później scrapbooking wyewoluował do miana tego, czym jest dziś — głównie za sprawą amerykańskiej pisarki Marielen W. Christensen, autorki książki „Keeping Memories Alive” (pl. Zachowując Wspomnienia) z 1985 roku. To właśnie Christensen przedstawiła zmodernizowaną ideę scrapbookingu i tego jak można nim stworzyć pamiątki na całe życie. Na kilka lat przed wydaniem książki otworzyła także pierwszy sklep skupiający się na scrapbookingu, położony w Spanish Fork, w stanie Utah.
Dziś scrapbooking to nie tylko rodzinne relikty; to także doskonały sposób na stworzenie pięknego prezentu lub dekoracji. Zaliczają się do tego m.in. kartki okolicznościowe (urodzinowe, ślubne — czego dusza zapragnie!), ruchome książki oraz pudełka. Niektórzy chwalą się swoimi wyrobami na mediach takich jak Facebook czy Instagram, a jeszcze inni w ten sposób zarabiają. Wbrew pozorom jednak scrapbooking nie jest trudnym rzemiosłem — wymaga jedynie odrobiny czasu, cierpliwości oraz materiałów. Mniej lub bardziej niezbędne znajdziemy w takich sklepach jak Empik czy Flying Tiger; przydatne okażą się także sklepy internetowe pokroju Scrap Shop lub dpCraft. Nie można oczywiście zapomnieć o nożyczkach oraz kleju, które zakupimy w każdym supermarkecie. 😉
Przykładowe przybory to:
– papier do scrapbookingu (z dostępnością wielu wzorów, często sprzedawanych w kompletach)
– naklejki (takie także nabywa się w kolekcjach, zazwyczaj dobranych tematycznie)
– taśmy ozdobne (tzw. taśmy washi, szczególnie popularne na AliExpress oraz Wish)
– książka przeznaczona do bardziej tradycyjnych form scrapbookingu (z papierem, który zniesie tony naklejonych ozdóbek!).
Scrapbooking, przy odrobinie pracy, może zaowocować pamiątką lub prezentem, który będzie przepięknie prezentował się na półce. 🙂 Gorąco zachęcamy do eksperymentowania i dzielenia się swoimi wytworami z najbliższymi!

Autor: Aleksandra Sokół