Quinceañera

Autor: Hanna Goska

       Jesteśmy przyzwyczajeni, że jednymi z najważniejszych urodzin w naszym życiu są te osiemnaste lub czterdzieste. Jednak w przypadku dziewczynek mieszkających w Ameryce Południowej to 15-naste urodziny zazwyczaj zasługują na najwięcej uwagi. Właśnie wtedy tradycyjnie organizuje się wydarzenie o nazwie quinceañera (w hiszp. quince to 15, a año to rok). Jest to nieoficjalne, symboliczne przejście z dzieciństwa w dorosłość. Nie wiąże się z nabyciem żadnych praw, ale uważa się, że od tego momentu można się już malować, nosić buty na wysokim obcasie czy umawiać z chłopakami.

Jeśli istnieje gdzieś wydarzenie przypominające quinceañerę to w Polsce, to odpowiednikiem w niektórych aspektach są nasze śluby i wesela. Podobieństwo widoczne jest szczególnie w rozmachu samego wydarzenia. Przygotowanie piętnastki wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu oraz zainwestowaniem niemałej sumy pieniędzy. Niekiedy rodziny nawet zaciągają kredyty albo proszą o pożyczki znajomych, żeby spełnić urodzinowe marzenia córki. Wynajamowane są firmy przygotowujące wystrój sali czy układające choreografię taneczną.

Oczywiście ważnym elementem jest suknia. Istnieją sklepy, które mają specjalną ofertę piętnastkową, a ceny sukienek sięgają nawet tysiąca dolarów. Zazwyczaj są to sukienki, które równie dobrze mógłby założyć Kopciuszek na bal, bo na motywie księżniczki opiera się całe święto. W pewnym momencie na głowie piętnastolatki pojawia się nawet korona.

Wydarzenie dzieli się na część kościelną i część imprezową. Zaproszona jest rodzina, rodzice chrzestni i przyjaciele. Zabawa urodzinowa pełna jest elementów symbolizujących pożegnanie się z dzieciństwem. Zazwyczaj opierają się one na relacji córki i ojca, który np. zmienia swojemu dziecku płaskie buty na obcasy albo wręcza „ostatnią lalkę”.

Quinceañera stwarza też duże możliwości dla rozwoju niespotykanych nigdzie indziej biznesów. Wśród nich jest argentyńska agencja „Fifteens”, specjalizująca się w organizacji urodzinowych wycieczek dla jubilatki i jej przyjaciół do Walt Disney World na Florydzie.

Atmosfery piętnastych urodzin można posmakować między innymi na stronie quinceanera.com, gdzie publikowane są porady dotyczące najnowszych trendów, najlepszych propozycji deserów lub wskazówki, jak poradzić sobie z organizacją święta w czasie pandemii. Z kolei na YouTubie można zobaczyć wiele relacji z tego święta, w których pokazany jest proces przygotowań i przebieg samego dnia.

 

Autor: Weronika Dziadosz