Proste i przyjemne metody na ćwiczenie języka 

Autor: Hanna Goska

W dzisiejszych czasach języki obce są niczym waluta — nie obędziemy się za granicą bez znajomości chociażby angielskiego. Pomijając jednak kwestię komunikacji, cecha poligloty będzie mile widziana w każdym CV, a sama nauka urozmaica codzienną rutynę. 🙂 Tym co liczy się najbardziej jest jednak systematyczność, bez której nie pomogą nawet najlepsze podręczniki i kursy. Przedstawiamy wam kilka prostych sposobów na ćwiczenie języka obcego w domowym zaciszu, niekoniecznie wymagających szkolnej otoczki.

Bezkonkurencyjną metodą okazuje się być… Netflix (lub inna platforma streamingowa)! Większość z nas lubi odpocząć przy dobrym serialu — jak się okazuje, binge watching może przyczynić się do poprawy naszej znajomości języka. Oglądając, przyzwyczajamy się do słyszanych fraz, akcentów oraz słów. I choć same seanse nie wystarczą do poprawnego opanowania chociażby japońskiego — bo weźmy na poprawkę takie czynniki jak dialekt lub slang — to z pewnością sprawią, że zaczniemy wyłapywać drobne smaczki podczas rzeczywistej nauki.
Nieco bardziej optymalnym wariantem tej metody będzie słuchanie lub czytanie wiadomości w języku obcym. Wówczas mamy okazję zapoznać się z nieco bardziej profesjonalnym zasobem słownictwa, w zależności od tego jakiej tematyki dotyczą dane newsy. W przypadku czytania warto korzystać także ze słownika internetowego do sprawdzenia nieznanych wyrazów. Przykładem takowego jest PONS, na którym znajdziecie dobrej jakości przekłady z takich języków jak hiszpański, chiński czy też elficki. 😉
Kolejna metoda wymaga długopisu, kartki oraz dobrej muzyki! Oczywiście w języku, którego chcemy się nauczyć. Wybierzcie chwytliwy i łatwy do nucenia utwór, a następnie spróbujcie zapisać ze słuchu cały tekst. Innym wariantem tej zabawy będzie przygotowanie gotowego tekstu z lukami i uzupełnianie ich podczas waszego małego koncertu. Własnoręczne tworzenie materiałów może nieco zepsuć wrażenia, dlatego z pomocą przychodzą stronki i aplikacje pokroju Lyrics Training — możecie tam znaleźć ulubionione piosenki, ustalić poziom trudności (od raptem dwudziestu luk do całości) i cieszyć się grą.
Ostatnim proponowanym dziś sposobem będzie nawiązywanie internetowych znajomości. Świat rusza do przodu — codziennie powstają pokoje i serwery za pośrednictwem takich aplikacji jak Discord, Tumblr lub Reddit, na których możecie poznać ludzi z każdego zakątka świata. Z pewnością znajdą się skorzy do pomocy przy nauce języka — m.in. poprzez proste rozmówki oraz tłumaczenie popełnianych błędów.
Systematyczność będzie kluczem do sukcesu, a jeśli wdrożycie opisane nawyki w życie, nawet nie zauważycie jak szybko poprawi się wasz zasób słownictwa lub wymowa. Pamiętajcie jednak — to tylko przyjemne uzupełnienie do rzeczywistej nauki. 😉

Autor: Aleksandra Sokół