Podcasty i nauka języków

Autor: Hanna Goska

Wiadomo, że seriale to dobra i sprawdzona metoda nauki języków. Jednym krokiem dalej dla tych, którzy chcą poszerzać kontakt z „żywym językiem” jest wybór podcastów. To wyzwanie: nie widzimy wtedy osoby, która mówi, nie możemy wyczytać niczego z gestów, nie ma też możliwości włączenia napisów. Trzeba maksymalnie skupić się jedynie na tym, co słyszymy. Osoby, które chciałyby się sprawdzić mogą zainteresować się następującymi propozycjami (język angielski):

Potterless
Mike Schubert obejrzał cztery i pół filmu o Harrym Potterze, ale nigdy nie przeczytał żadnej z książek. Ponieważ jego nastawienie zawsze było niezbyt entuzjastyczne, znajomi przekonywali go, że książki są dużo lepsze od filmów i jeśli tylko zacznie czytać zrozumie ich fascynację. Żeby to sprawdzić Mike po raz pierwszy sięga po serię o czarodzieju z Hogwartu i co tydzień poświęca godzinę na omówienie każdego rozdziału każdej części razem z oddanymi wielbicielami sagi J. K. Rowling. Prowadzący stara się znaleźć dowody na to, że Harry Potter jest przereklamowany, a jego rozmówcy — że to on jest w dużym błędzie.

The Michelle Obama Podcast
Michelle Obama po tym, jak pożegnała się z rolą Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych napisała książkę, a niedawno temu uruchomiła swój podcast. Promuje go jako przestrzeń do rozmowy o relacjach międzyludzkich, zdrowiu, akceptacji i rozwoju. Jej gośćmi są przede wszystkim najbliżsi: w pierwszym odcinku pojawia się Barack Obama, potem jej starszy brat, Craig Robinson, a oprócz nich także przyjaciele i przyjaciółki, którzy wpłynęli znacząco na jej życie. Jedna z najbardziej znanych kobiet na świecie pokazuje swoją prywatną stronę, dzieli się zarówno radosnymi wspomnieniami z dzieciństwa i Białego Domu, jak i codziennymi problemami, które dotykają ją podczas pandemii.

My Favorite Murder
Jeden z wielu podcastów stworzonych dla osób obsesyjnie zainteresowanych true crime — przestępstwami (a przede wszystkim morderstwami), które wydarzyły się naprawdę. Karen Kilgariff i Georgia Hardstark w każdym odcinku wymieniają się historiami o najciekawszych przypadkach kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych, ale też o tych mniej znanych, które z jakiegoś powodu, zgodnie z tytułem, stały się ich ulubionymi.

Dyskutują np. o sprawie Teda Bundy’ego czy odnalezionego przez policję dwa lata temu „East Area Rapist”. Jak bardzo niemożliwe lub nieodpowiednie może się to wydawać, My Favorite Murder jest w stanie rozśmieszyć, kiedy prowadzące drwią ze sposobów postępowania mordercy. To także okazja do oswojenia przeraźliwych tematów oraz walki z ciągle istniejącymi stereotypami na temat gwałtu czy psychiki i motywów mordercy.

Wszystkie dostępne są za darmo w serwisie Spotify. Podcastów w innych językach wyszukiwać w zakładce podcast charts by country, gdzie wyświetlają się najpopularniejsze programy w wybranym przez nas kraju. Można tam znaleźć też podcasty stworzone typowo do nauki słówek, wyrażeń i zagadnień gramatycznych, w których tempo mówienia jest przystosowane do poziomu znajomości języka, np. Spanishland School: Learn Spanish Tips, Charlas Hispanas, Portuguese Lab, All Ears English Podcast.

Autor: Weronika Dziadosz