Planować, czy nie planować?

Autor: Hanna Goska

Planować, czy nie planować?

Wakacje, ścieżkę edukacyjną, karierę, przyjęcie urodzinowe – to tylko niektóre przykłady aktywności, które można planować. Warto jednak postawić sobie pytanie, czy warto planować każde nasze działanie i o czym należy pamiętać, aby planowanie przynosiło oczekiwane rezultaty.

Niektórzy ludzie lubią mieć wszystko poukładane, wcześniej przygotowane i w szczegółach zaplanowane. Czują się bezpiecznie, kiedy wiedzą, czego mogą się spodziewać. Dyskomfort powodują u nich niespodziewane sytuacje, niezapowiedziane wizyty, czy nagłe zmiany w ułożonym wcześniej harmonogramie. Z tych powodów planowanie własnych działań służy ich codziennemu funkcjonowaniu i dobremu samopoczuciu. Być może w ich przypadku przygotowywanie z dużym wyprzedzeniem nawet tych pozornie mało ważnych rzeczy, bywa pomocne i potrzebne.

Są też ludzie, którzy nade wszystko cenią sobie spontaniczność i możliwość podejmowania decyzji w danej chwili. Nie chcą poświęcać czasu na długie planowanie i wolą skupić się na tym, jakie możliwości aktualnie przynosi życie. Nie czują potrzeby rozmyślania, wypisywania wszystkich zalet i wad jakiejś aktywności czy kolejnych kroków, jakie powinni postawić, aby osiągnąć upragniony cel. 

Ludzie zatem różnią się pod względem planowania, choć jednocześnie wydaje się, że w pewnych dziedzinach planowanie jest bardzo potrzebne bez względu na indywidualne upodobania. Trudno wyobrazić sobie nieplanowanie kariery zawodowej czy wykształcenia. Oczywiście zdarza się, że ktoś osiąga sukces, choć tego nie planował. Co więcej, nie wszystko możemy przewidzieć, toteż planowanie kariery jest obciążone pewnym ryzykiem. Jednak planując, niewiele tracimy, a zyskać możemy dużo.

Jeśli już decydujemy się na planowanie, to jak to robić? O czym należy pamiętać, aby planowanie przynosiło oczekiwane skutki? Poniżej znajduje się subiektywna lista różnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę w procesie planowania.

  1. Zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz i co chcesz osiągnąć. Ty, a nie Twoi rodzice czy znajomi. 
  2. Pomyśl o tym, czy w tej konkretnej sytuacji planowanie jest Ci potrzebne. Może masz ochotę na zwykły spacer i nie musisz specjalnie opracowywać jego trasy.
  3. Zastanów się, czy nie wpadasz czasami w pułapkę ciągłego planowania bez prób realizacji zamierzonego działania. W planowaniu nie chodzi przecież o samo planowanie, ale o to, żeby coś z niego wynikało.
  4. Korzystaj z doświadczenia innych osób i wzbogacaj je własnym. Istnieją różne sposoby planowania. Im więcej ich znasz, tym lepiej.
  5. Obserwuj siebie, by sprawdzić, które sposoby planowania będą dla Ciebie odpowiednie.
  6. Rób podsumowania. Czasami warto spojrzeć wstecz, by sprawdzić, czy obrane sposoby działania prowadzą do upragnionych rezultatów.

Autor tekstu: Justyna Florczak