Słowo „nałóg” zwykle kojarzy się ludziom z nadużywaniem alkoholu, z paleniem papierosów, z zażywaniem narkotyków, z hazardem. Obecnie pewnym nałogiem nazwalibyśmy również nieustanne korzystanie z telefonu, czy całonocne oglądanie seriali, mających po kilkanaście sezonów. Oczywiście te przykłady nie wyczerpują wszystkich możliwych rodzajów nałogu. Prawdopodobnie wiele osób ma jakiś nałóg, ponieważ każda czynność wykonywana zbyt często może mieć negatywne skutki. Spróbujmy przyjrzeć się temu bliżej. Ogólnie rzecz ujmując, nałóg to pewna skłonność do czegoś, silne pragnienie, któremu trudno się oprzeć. Może dotyczyć zarówno zażywania jakiejś substancji lub wykonywania danej czynności.

Człowiek jest w stanie zrobić wiele, żeby zaspokoić swoją potrzebę. Skupia na niej uwagę, przez to często traci czas, który mógłby przeznaczyć na odpoczynek, własny rozwój, czy lepsze wypełnianie swoich obowiązków. 

Może warto zastanowić się, czy jest w naszym życiu coś, bez czego żyłoby się nam lepiej, zdrowiej. Rezygnacja z czegoś może okazać się wspaniałym prezentem, który dajemy samemu sobie. Ponadto próba ograniczenia jakiejś czasochłonnej aktywności to świetna okazja, aby ćwiczyć siłę woli i własny charakter. I nie musi to być coś wielkiego, bo każda, nawet najmniejsza zmiana, może prowadzić do dużych pozytywnych efektów. 

Co możemy zmienić? Oto kilka propozycji:

  • oglądaj mniej, słuchaj więcej – może warto zminimalizować czas spędzany przed ekranem telewizora na rzecz rozmów z najbliższymi; 
  • śpij lepiej, niekoniecznie dużo – sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, dobrze jest dbać o jego regularność i odpowiednią ilość, ale nie należy przesadzać w żadną stronę;
  • połóż telefon daleko od siebie – kiedy coś jest na wyciągnięcie ręki, łatwiej w nią wpada, więc jeśli czujesz, że czytanie nowych postów na Facebooku zabiera ci za dużo czasu, postaraj się bardziej ukryć telefon przed swoją ręką i przed swoim wzrokiem;
  • unikaj niezdrowego jedzenia – spróbuj znaleźć kilka prostych, szybkich i zdrowych przepisów, z których chętnie będziesz korzystać.

Jak widać nie trzeba wiele robić, aby coś zmienić w swoim życiu na lepsze. Najważniejszy jest początek, bo wszystko zaczyna się od pierwszego kroku. Pomyśl, co ty mógłbyś zmienić u siebie.

Autor tekstu: Justyna Florczak