Każdy z nas ma swoje marzenia, postanowienia, idee i cele, do których dąży. To właśnie plany, napędzają nasze życie, niosą ze sobą nadzieję i dają tym samym dawkę pozytywnej energii. Często jednak na drodze do osiągnięcia celu pojawiają się różne przeszkody. Niepowodzenia mogą wiązać się ze złym zaplanowaniem sukcesu, po który chcemy sięgnąć. Receptą na satysfakcjonującą realizację postanowień jest metoda S.M.A.R.T.! Każda literka wiąże się z innym, wyjątkowym podejściem do rozsądnego planowania, które przyczyni się do osiągnięcia swojego celu!

S – „specific”, czyli specyficzne i konkretne. Kluczowym elementem jest ustalenie precyzyjnego celu, który chcemy osiągnąć. Samo postanowienie : „Zacznę biegać od poniedziałku!” – nie wystarczy – warto ustalić dokładnie np. sprecyzowany dystans jaki chcemy przebiec na raz, w jakim czasie/ co jaki czas chcemy biegać i najważniejsze – od którego poniedziałku zaczniemy biegać ☺. Warto również podzielić nasz wielki cel, na kilka mniejszych zadań, które nas do niego przybliżą. Małe zwycięstwa, mają wielką moc!

M – „measurable”, czyli mierzalne. Musisz tak dobrać swoje postanowienie, aby finalnie wiedzieć czy zostało ono spełnione. Zadaj sobie następujące pytania :  Skąd dowiesz się, że cel został osiągnięty? Co będziesz wtedy robić? Co inni zauważą że robisz? To kolejny etap, w którym liczą się konkretne plany i działania. 

A – „achievable”, czyli osiągalny. Należy tak dobrać cel, aby był on możliwy do zrealizowania. Wyzwania jakie sobie stawiamy nie mogą być zbyt trudne, aby nas nie zraziły i tym samym nie wpłynęły negatywnie na naszą motywację. Fundamentalnym zabiegiem jest także cieszenie się z małych sukcesów i wytrenowanie swojej wdzięczności. Bądźmy dumni ze swoich postępów, a w przypadku niepowodzeń – warto zadać sobie pytanie : Co można by było zrobić następnym razem, aby przybliżyło mnie do wymarzonego efektu? Traktujmy porażkę, jako szansę na zrobienie czegoś jeszcze raz, ale za to o wiele lepiej!


R – “realistic & resourced”, czyli realistyczne i oparte na zasobach. Chodzi o uświadomienie sobie własnych kompetencji jakie posiadamy i zarazem, które mogłyby nam posłużyć w drodze do naszego konkretnego sukcesu. Wykorzystaj dobrze swoje zdolności i miej otwarty umysł na nowe umiejętności, które jeszcze przed Tobą! Jeśli uważasz, że do osiągnięcia celu potrzebna Ci większa pewność siebie, to pomyśl w jaki sposób możesz nad tym popracować, jak ją zdobyć.


T – „time bound”, czyli określone w czasie. Ustal zdrowy, rozsądny limit czasu na spełnienie swojego planu. Weź pod uwagę, że codziennie każdy z nas narażony jest na konfrontację ze „zjadaczami czasu” jak np. rozpraszający telefon komórkowy lub chociażby problem z prokrastynacją. Rozpracuj strategie, które pomogą Ci w walce z marnowaniem Twojego cennego czasu. Pamiętaj, że każdy z nas ma 168 h tygodniowo! To ogromna porcja czasu, która naprawdę może zdziałać cuda, jeśli tylko Ty tego chcesz.

Powodzenia! ☺

Bibliografia :

Konopka, D. (2017). Metoda SMART i SMART cele – opis i przykłady. www.marzeniawcele.pl 

Autor: Jagoda Rumniak