Eko żywność

Autor: Hanna Goska

Autor grafiki: Hanna Goska

Wybieranie produktów ekologicznych nie jest wyłącznie trendem. Sięganie po nie wiąże się również z coraz większą świadomością, że wysoko przetworzone produkty mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. 

 

Dlaczego żywność ekologiczna?

Dieta jest jednym z czynników mającym ogromne znaczenie dla naszego stanu zdrowia i samopoczucia. Przemysł spożywczy jest dziś na tyle wydajny, że możliwe jest wprowadzanie na rynek ogromnych ilości produktów smacznych, dobrze wyglądających i mających długą datę przydatności. Niestety tak wysoko przetworzona żywność nie jest dobra dla naszego zdrowia. Niektóre z dodawanych do produktów spożywczych konserwantów są rakotwórcze. 

 

Kiedy żywność jest ekologiczna?
Za żywność ekologiczną uważa się taką, która pochodzi z rolnictwa ekologicznego. Za rolnictwo ekologiczne z kolei przyjmuje się takie, w którym do uprawy roślin nie używa się środków chemicznych, a zwierzęta hodowlane nie są karmione regulatorami wzrostu. Są one także przetrzymywane w odpowiednich warunkach, w których mają wystarczająco dużą przestrzeń.

 

Gdzie znajdziemy produkty bio?

Producenci prześcigają się w wydawaniu coraz to nowszych linii produktów ekologicznych. Dziś na półkach w marketach możemy znaleźć niemal każdy produkt spożywczy w wersji opatrzonej napisem ,,bio”. W wielu sklepach powstały specjalne półki bądź działy z żywnością ekologiczną. Pojawiają się też miejsca, które w swoim asortymencie posiadają wyłącznie taką żywność. Produkty posiadają zazwyczaj na opakowaniach dopisek ,,Bio” oraz logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej.

 

Co cechuje żywność ekologiczną?

Żywność ekologiczna charakteryzuje się krótkim składem, w którym nie powinniśmy znaleźć żadnych konserwantów, nienaturalnych barwników, a często także cukru, soli i innych polepszaczy smaku. Dlatego nie powinna zawierać szkodliwych substancji, które odpowiadają za poprawienie wyglądu i smaku. Często za to mają większą zawartość substancji odżywczych. Produkty bio mogą mieć krótszą datę ważności, wyglądać mniej atrakcyjnie, zwłaszcza jeśli chodzi o warzywa i owoce, a przede wszystkim więcej kosztować. Wyższa cena jest efektem kosztów związanych z produkcją i konserwacją tej żywności. 

 

Czy warto kupować żywność ekologiczną?

Poza względami ideologicznymi, dla których to niektórzy decydują się kupować produkty ekologiczne, to nasze zdrowie jest tym, co może najwięcej zyskać. 

Zdrowe jedzenie wpływa również na dobre samopoczucie. Stawianie na żywność pochodzącą z rolnictwa ekologicznego, oznacza też zwrócenie się w stronę środowiska. Wynika to między innego z faktu eliminowania zanieczyszczenia środowiska spowodowanego stosowaniem sztucznych nawozów, m.in. pestycydów i oprysków. Zamiast nich stosowane są nawozy pochodzenia naturalnego, najczęściej pozyskiwane z roślin lub z obornika. Sztuczne barwniki i konserwanty zastępowane są natomiast tymi naturalnego, np. roślinnego pochodzenia. Zainteresowanie konsumentów produktami bio, może przełożyć się na zwiększenie liczby gospodarstw ekologicznych. 

 

Autor tekstu: Ewa Saracen