Daj szansę kulturze!

Autor: Hanna Goska

Autor grafiki: Hanna Goska

 

Kiedy byłam mała, bardzo nie lubiłam teatru, a podczas klasowego głosowania, które stanowiło dla wychowawcy pewną wskazówkę, gdzie chcemy pojechać na wycieczkę, zawsze popierałam pomysł wyjazdu do kina. Oczywiście nie zawsze wyniki głosowania były zgodne z moimi upodobaniami, dlatego czasami, nie chcąc opuszczać szkolnych wycieczek, uczestniczyłam w nich, choć nie sprawiały mi dużo radości. Spektakle wydawały mi się nudne i długie, a do tego ten niezrozumiały przepis, mówiący o zakazie jedzenia i picia na sali! 

Lata mijały, a mój stosunek do teatru niewiele się zmienił. Jedynym powodem, dla którego już nie męczyłam się w teatrze było to, że już w ogóle do niego nie zaglądałam – skończyła się szkoła, więc i szkolne wycieczki. 

Jednak pewnego dnia wszystko się zmieniło, a to za sprawą musicalu, który miałam okazję obejrzeć. To niesamowite, jak lata niechęci poszły w niepamięć z powodu jednego spektaklu. Było ciekawie, zaskakująco, nie nudziłam się nawet przez chwilę. Może to przez dobrą grę aktorów? Może dlatego, że lubię muzykę, a tam jej nie brakowało? A może to miejsce bardzo blisko sceny spowodowało, że nie mogłam oderwać oczu od tego, co się na niej działo? Nie znam odpowiedzi na te pytania, ale jedno wiem na pewno – cieszę się, że ten musical przyczynił się do zmiany mojego postrzegania teatru.

Pomyślałam wtedy, że warto byłoby w przyszłości częściej wybierać się w takie miejsca i to bez specjalnej okazji. Ta myśl w obecnej rzeczywistości potęguje się jeszcze bardziej. Teraz, kiedy teatry i inne placówki kulturalne są zamknięte albo działają w ograniczonym zakresie, moja tęsknota przybiera niewyobrażalne rozmiary, a w mojej głowie rodzi się coraz więcej planów dotyczących tego, gdzie pójdę, co zobaczę, kiedy już wszystko wróci do stanu sprzed pandemii. I choć mam niemałe poczucie straty i poczucie winy, że nie korzystałam z kultury wtedy, kiedy mogłam, to myślę, że kiedyś uda mi się choć w części nadrobić stracony czas.

Pomimo trudnej sytuacji, istnieje przecież wiele możliwości kulturalnego rozwoju, ale i wsparcia twórców. Wiele instytucji przeniosło swoją działalność do Internetu. Nie wychodząc z domu możemy zatem skorzystać z propozycji przygotowanych przez filharmonie, opery, teatry, muzea, galerie. Z pewnością koncerty czy spektakle online mają inny klimat niż w przypadku bezpośredniego kontaktu między artystami a widzem. Watro jednak wziąć pod uwagę, że zwykle nie lubimy tego, czego nie znamy. Może się okazać, że komuś ta forma spodoba się nawet bardziej niż tradycyjna. Nowe technologie sprawiają, że mimo niesprzyjających okoliczności, nadal możemy być blisko kultury, a ponadto mamy szansę doświadczyć kultury w nieco innym wydaniu. Kto wie, może okaże się, że weźmiemy udział w czymś, co odmieni nasze spojrzenie na sztukę, film, czy muzykę. Dajmy szansę kulturze i sobie samym, żeby później nie żałować, że ominęło nas coś wyjątkowego.

Autor tekstu: Justyna Florczak